Výlet k Lukásově Zpívající lípě

Výlet k Lukásově Zpívající lípě - 1600 x 987


Autor: Veronika Dvořáčková a Martin Luňáček

Lukásova Zpívající lípa je jeden z nejmohutnějších stromů v České republice. Více než 700 let starý strom má úctyhodné míry - téměř 12 metrů v obvodu a výšku 20 metrů.

Lukásova Zpívající lípa je jeden z nejmohutnějších stromů v České republice. Více než 700 let starý strom má úctyhodné míry - téměř 12 metrů v obvodu a výšku 20 metrů.

V roce 1995 dostala Zpívající lípa status památného stromu České republiky. Roste v severozápadní části obce Telecí, v nadmořské výšce 600 m. n. m., kolem vede žlutá turistická trasa (stezka Terézy Novákové) z obce Telecí přes Lucký vrch do Borové u Poličky.

Pod lípou ve sklípku naleznete malou výstavní expozici Příběhy lípy.

Strom se stal vítězem ankety Strom roku 2021, kterou pořádá Nadace Partnerství. 

K lípě se váže pověst, že v její dutině v době temna opisoval bibli a zpíval si přitom žalmy neznámý český bratr. Jiná pověst ho dokonce pojmenovala - stařeček Jiroušek. Zvuk jeho zpěvu vycházel z dutiny stromu a nesl se údolím - odtud pochází známější označení stromu - Zpívající lípa.

Parkování

K lípě není možné dojet autem, motorová vozidla je třeba zaparkovat v prostoru u autobusové zastávky pod zemědělským družstvem nebo pod mostkem podél hlavní silnice. Vzdálenost od hlavní silnice k lípě je cca 150 metrů.

Kam ještě v okolí

V obci Telecí se nacházejí další zajímavé turistické cíle:
Vesnická památková zóna Telecí
Katolický kostel sv. Máří Magdaleny ze 14. století se zvonicí nedaleko lípy.
Roušarův statek - Selský dvorec č. 16 je Národní kulturní památkou.
Další památný strom v obci - Pajkrův dub, naleznete v dolní části obce.
Na Lucký vrch s turistickou chatou, restaurací a úžasnými výhledy do okolí je pak možné dojít od lípy 1,5 km po žluté turistické trase pěknou procházkou lesním terénem. Cesta není vhodná pro kočárky.

Seznam článků v našem archivu k Lukasové lípě

Seznam turistických cílů v tomto článku:
Zpívající lípa
Lucký vrch
Katolický kostel sv. Máří Magdaleny
Roušarův statek - Selský dvorec č. 16
Pajkrův dub