Zemřel nestor bystřického skautingu Jan Pavlásek, člen oddílu Jaroslava Foglara

Zemřel nestor bystřického skautingu Jan Pavlásek, člen oddílu Jaroslava Foglara - 500 x 399

Autor / zdroj: Helena Zelená Křížová

Ve věku nedožitých 99 let navždy odešel MVDr. Jan Pavlásek,  člen slavného Foglarova oddílu, takzvané Dvojky. Velká osobnost novodobého bystřického skautingu byla pro ostatní známá pod přezdívkou Song.

Ve věku nedožitých 99 let navždy odešel MVDr. Jan Pavlásek,  člen slavného Foglarova oddílu, takzvané Dvojky. Velká osobnost novodobého bystřického skautingu byla pro ostatní známá pod přezdívkou Song.

Ve věku nedožitých 99 let navždy odešel MVDr. Jan Pavlásek, člen slavného Foglarova oddílu, takzvané Dvojky. Velká osobnost novodobého bystřického skautingu byla pro ostatní známá pod přezdívkou Song. „Jeho ztráta je o to větší, že do posledních chvil dýchal pro skauting, dával nám cenné rady a přispíval na vysněnou novou klubovnu, jejíž slavnostní otevření už bohužel nezpestří svou návštěvou. Skautskou přezdívku Song získal za doby působení v nejznámějším skautském oddíle, Foglarově Dvojce, coby opatrovník oddílového zpěvníku,“ připomínají na svém facebookovém profilu bystřičtí skauti.

MVDr. Jan Pavlásek se coby mladý veterinář přestěhoval na Vysočinu a zakotvil v Bystřici nad Pernštejnem Tam také založil v roce 1962 přírodovědecký kroužek, z něhož se pak v roce 1970 stal skautský oddíl. Ten byl následně zrušený a přejmenovaný na turistický oddíl mládeže (TOM). „V roce 1972 mi zakázali jakoukoliv činnost s mládeží. K této práci jsem se mohl opět vrátit až o sedm let později,“ vzpomínal před pár lety v rozhovoru pro Žďárské vrchy legendární Song.

Znovu se do skautingu zapojil po roce 1989, kdy bylo bystřické skautské středisko opět obnoveno. „Pro nás bude navždy symbolem skautských principů a ideálů. Na jeho poslední skautskou stezku ho vyprovodíme 1. 3. 2022 v 13.15 hodin v brněnském krematoriu,“ informovali bystřičtí skauti.

Celý rozhovor s MVDr. Janem Pavláskem alias Songem najdete na https://www.zdarskevrchy.cz/cz/archiv-clanku/1340-kamaradstvi-se-nemuze-ztratit-ze-sveta