Známé tváře dodají budoucím maminkám trochu důvěry, říká porodní asistentka a průvodkyně předporodním kurzem

Známé tváře dodají budoucím maminkám trochu důvěry, říká porodní asistentka a průvodkyně předporodním kurzem - 1600 x 1067

Autor / zdroj: Helena Zelená Křížová

Předporodní kurzy jsou opět v plném proudu. V novoměstské nemocnici je pořádají porodní asistentky každé první pondělí v měsíci.

Předporodní kurzy jsou opět v plném proudu. V novoměstské nemocnici je pořádají porodní asistentky každé první pondělí v měsíci.

Na předporodní kurz se ale mohou budoucí maminky a tatínkové vydat i do Žďáru nad Sázavou, kde ho už patnáctým rokem připravuje Rodinné centrum Srdíčko.  „Naše kurzy navštěvují hlavně rodiče ze Žďáru nad Sázavou a z blízkých obcí, vesměs se jedná o páry očekávající narození prvního miminka,“ popisuje vedoucí centra a zároveň jedna z lektorek Jana Kamarádová.
Právě ona spolu s kolegyní Martinou Sejkorovou převzala organizaci předporodních kurzů od Magdy Svobodové, která je pod hlavičkou Střední a Vyšší zdravotnické školy pořádala před nimi. „Naším cílem je předat zájemcům erudované, praktické a plně použitelné informace o těhotenství, porodu, období šestinedělí, kojení a také o péči o dítě,“ poznamenává Jana Kamarádová.  
Rodinné centrum Srdíčko úzce spolupracuje s porodním oddělením Nemocnice Nové Město na Moravě, konkrétně s porodní asistentkou Ivanou Lelkesovou. „Město Žďár má díky této spolupráci fungující a dobře propojený systém předporodní přípravy s nejbližší spádovou porodnicí, která je mezi žďárskými maminkami i přes možnost výběru stále nejčastějším místem, kde přivedou své děti na svět. Již více než osm let spolupracujeme při vedení kurzů s porodní asistentkou Ivou Lelkesovou, která rodiče provede prostředím porodního sálu a popovídá si s nimi o širokém tématu porodu,“ potvrzuje vzájemné propojení Jana Kamarádová.
Předporodní kurzy v praxi probíhají tak, že nastávající maminky a tatínky čeká nejprve povídání s lektorkami ve Žďáře nad Sázavou v sídle Rodinného centra Srdíčko v budově žďárské polikliniky. Následně si v novoměstské porodnici mohou prohlédnout místo, kde bude jejich miminko přivedeno na svět, a kde pak spolu s maminkou stráví první dny života. „Já jsem posledním článkem kurzu pro těhotné. Sejdeme se u nás v Novém Městě na Moravě na porodním sále, který si s budoucími rodiči projdeme. Pak maminky teoreticky připravím na to, co je v průběhu porodu čeká a jakou péči jim my, zdravotníci, nabízíme. Podle zpětné vazby si myslím, že jsou za naše povídání maminky rády. Při příchodu na porodní sál pak nemají pocit, že jsou v cizím prostředí. Známé tváře jim dodají trochu důvěry. Pokud nám to situace dovolí, ukáži rodičům i nadstandartní pokoj na porodním oddělení. Není to ale možné vždy, protože nadstandardní pokoj je pro velký zájem často obsazený,“ popisuje svou roli v předporodních kurzech členka týmu nemocničních porodních asistentek Ivana Lelkesová.
Podle jejích slov se budoucí maminky nejčastěji ptají na využívání alternativních metod u porodu, nutnost nástřihu hráze nebo na možnost nepřetržité přítomnosti tatínka u porodu. A taky na novinky, které rodičkám porodní asistentky mohou nabídnout. „Nově nabízíme aromaterapie, napářku, masáže… Ale i porody do vany, ty už ovšem praktikujeme řadu let. Zajímavostí je, že když otevřu diskusi, maminkám tak nějak začíná docházet, že to, o čem jsme společně mluvili, je už blízko. A tak první dotaz téměř pokaždé vznese odvážný tatínek. Ptají se například, co mají dělat, když nastávající mamince odteče plodová voda. Nebo jak časté musí být kontrakce, aby bylo nutné vyrazit do porodnice. Je to mnohdy úsměvné. Ale na druhou stranu je hezké, že to tak prožívají,“ myslí si Ivana Lelkesová.
I když bývají mnozí tatínci z nastávajícího porodu nervózní, jsou rodičce na sále oporou. „Naštěstí jsou doby, kdy byly rodičky na sále samy a bez opory svých nejbližších, ty tam. Samozřejmě vždy jsme byly a vždy budeme pro naše rodičky velkou oporou i my, porodní asistentky. A myslím, že se nemusím bát říct, že pro všechny z naší party porodních asistentek je naše práce srdíčková záležitost,“ uzavírá Ivana Lelkesová.