Máte v plánu pořádný výšlap do kopců? Vyrazte na Devět skal!

Máte v plánu pořádný výšlap do kopců? Vyrazte na Devět skal! - 3120 x 4160


Autor: Hana Pohanková

Spojení nemalého sportovního výkonu s kocháním se nádhernou přírodou. Nadto nejen pro rodiče, ale i jejich ratolesti. To můžete očekávat, pokud, stejně jako tak učinila naše rodina, vyrazíte na Devět skal. Je rozhodně o co stát.

Spojení nemalého sportovního výkonu s kocháním se nádhernou přírodou. Nadto nejen pro rodiče, ale i jejich ratolesti. To můžete očekávat, pokud, stejně jako tak učinila naše rodina, vyrazíte na Devět skal. Je rozhodně o co stát.

Spojení nemalého sportovního výkonu s kocháním se nádhernou přírodou. Nadto nejen pro rodiče, ale i jejich ratolesti. To můžete očekávat, pokud, stejně jako tak učinila naše rodina, vyrazíte na Devět skal. Je rozhodně o co stát. Devět skal, dílo mrazového zvětrávání, je nejvyšší vrchol Žďárských vrchů a druhý nejvyšší vrchol Českomoravské vrchoviny, dosahuje výšky 836 metrů nad mořem V roce 1976 byl vyhlášen přírodní památkou.

Rozsáhlý skalní systém je tvořen třemi dlouhými hřebeny s devíti věžemi a třemi malými věžiček. Stěny skal dosahují dvanácti až devatenácti metrů. Po výšlapu na Vás čeká dech beroucí výhled do okolí a při dobré viditelnosti i pohled na Kralický Sněžník nebo Krkonoše.

Pro horolezce je povolen sestup pouze slaněním, a to Ze Záludné, Žďárské věže a z Královského zámku. Na úpatí skal navazuje balvanovitý proud pokrytý lišejníky a mechorosty. V okolí skal je krásná příroda a příjemný stín tvořený smrkovými porosty s přimíšeným bukem a jedlí.

Pod vrcholem Devíti skal najdete lovecký srub, který v říjnu roku 1940 nechalo postavit velení německé pozemní armády pro nacistické předáky. Na sklonku 2. světové války operovaly v okolí partyzánské oddíly Vpřed a Mistr Jan Hus. Po 2. světové válce sloužil srub pro potřeby Ředitelství státních lesů, dnes je využíván jen občasně.

Jak se lze k Devíti skalám dostat?

Pokud jedete z Nového Města na Moravě, vydejte se směrem na Kadov a poté směrem na Herálec. Po pěti kilometrech je odbočka vpravo na parkoviště, z něhož se vydáte pěšky po žluté značce dva kilometry k vrcholu. Terén do kopce je sjízdný pro terénní kočárky i odrážedla, ale přibližně sto metrů před vrcholem je nutné, vzhledem k balvanům, jít pěšky.

Ze Žďáru nad Sázavou se na Devět skal dostanete směrem na Tři Studně, přes Fryšavu pod Žákovou horou do Kadova a poté stejně jako ze směru Nového Města na Moravě.

Pokud si chcete udělat delší výšlap, je možné zaparkovat auto v Herálci a jít pěšky po modré cca pět kilometrů. Po cestě narazíte na studánku a přístřešek Vysoká studně. Z tohoto bodu je poté terén již převážně kamenitý.