Návrat veteránů na náměstí do Žďáru nad Sázavou

V sobotu 10.6. 2023 uspořádal Klub historických vozidel Žďár nad Sázavou výstavu a soutěž veteránů s názvem Žďárská osmička 2023.

V sobotu 10.6. 2023 uspořádal Klub historických vozidel Žďár nad Sázavou výstavu a soutěž veteránů s názvem Žďárská osmička 2023.

Název akce historicky navazuje na v minulosti pořádané veteránské akce na náměstí Republiky, z nichž poslední se konala v roce 2011. Po předchozích sedmi ročnících této akce tedy nastala pauza na dlouhých dvanáct let. Až druhou červnovou sobotu začaly od rána žďárské náměstí opět zaplňovat veterány. Slunce, které postupně převládlo nad zamračenou oblohou, přilákalo stále více účastníků, až se jich na dopolední výstavu sjela přibližně stovka. Účastnící se historické automobily, motocykly a traktory zastupovaly široké období české i zahraniční motoristické historie od nejstarších, z dvacátých let 20. století, až po vozy novější, které si většina z nás pamatuje z našich silnic. Rovněž typové zastoupení bylo široké od tradičních českých značek Škoda, Tatra, Praga, Jawa, ČZ, Zetor až po zahraniční Ford, Citroen, Mercedes Benz, Fiat, Lancia, Renault, BSA, Triumph a další.
Poté, co v rámci dopolední výstavy diváci detailně prozkoumali všechna vystavená vozidla, proběhl od 11 hod komentovaný start na vyjížďku. Trasa vedla krásnou krajinou centrální části Žďárských vrchů a měřila 56 km. Na trase jezdce čekaly stanoviště se zajímavými úkoly, které prověřily jejich šikovnost, znalosti a smysl pro odhad. Název akce byl v minulosti odvozen právě z trasy, která měla stylizovaný tvar osmičky. Dodržet jej dnes vzhledem k houstnoucímu provozu, dopravním omezením a dalším okolnostem je stále komplikovanější, a proto jsme se rozhodli naplánovat trať, která bude pro účastníky přívětivější, než abychom se striktně drželi tradice. Zejména motocyklisty a jezdce v otevřených vozech potrápily na trati nenadálé dešťové přeháňky, nicméně to statečně zvládli a vrátili se odpoledne zpět na náměstí do Žďáru nad Sázavou. Po příjezdu posledních jezdců proběhlo vyhlášení výsledků v kategorii motocyklů a automobilů a díky štědrým sponzorským darům vítězové obdrželi zajímavé ceny.
Na závěr patří velké poděkování všem majitelům historických vozidel, kteří akci podpořili svojí účastí, městu Žďár nad Sázavou, sponzorům a v neposlední řadě kolegům z pořádajícího klubu za týmovou spolupráci.

Za Klub historických vozidel Žďár nad Sázavou, z.s.
Miroslav Růžička