Nejen pro ženy. Výstavy ve Žďáře i v Novém Městě pohladí po duši

Nejen pro ženy. Výstavy ve Žďáře i v Novém Městě pohladí po duši - 2000 x 1333


Autor: Filip Šustr

Šlechtičny z rodu Pernštejnů se zabydlely v Novém Městě, něžné verše doplněné fotografiemi zase ve Žďáře nad Sázavou.

Šlechtičny z rodu Pernštejnů se zabydlely v Novém Městě, něžné verše doplněné fotografiemi zase ve Žďáře nad Sázavou.

 Žďársko se zaměřilo na ženy a romantické duše, je tu pro ně připravená poklidná současnost s tajuplnou příměsí dávných časů.

V Čechově domě ve Žďáře nad Sázavou byla otevřena výstava, kterou všechny příchozí ruku v ruce provedou uznávaný fotograf a nadaná básnířka. V době stručných SMS zpráv plných zkratek jsou verše spíše raritou, něčím, co donutí člověka zastavit se a zaposlouchat do zvuků rýmů a netradičních obratů. „I paní ředitelka žďárské knihovny, která nám výstavu uvedla a zarecitovala i jednu z básní, konstatovala, že lidé poezii moc nečtou. A že je dobře, že jsme s podobným projektem přišli," řekl jeden z autorů výstavy v Čechově domě, fotograf Milan Šustr.

„Tímto naše spolupráce ale ani zdaleka nekončí. Naopak, teprve to začíná," usmála se jeho kolegyně, básnířka Ivana Petrová.

I v Novém Městě na Moravě si ženy přijdou na své. Tamní výstava nazvaná Pernštejnské ženy a Evropa je dokonalou oslavou něžných bytostí s bojovným a nebojácným duchem. „Tento významný šlechtický rod psal dějiny Nového Města v období renesance," připomenula spojitost Pernštejnů s Novým Městem na Moravě Alice Hradilová z Horáckého muzea.

Pernštejnské ženy a dívky si nikterak nezadaly se svými mužskými protějšky. Přestože stály občas tak trochu v jejich stínu, byly to často ony, kdo ovlivňoval kulturu, umění i nejnovější módu. Zajímavostí je také zážitková část výstavy. „Návštěvníci si v ní mohou vyzkoušet zapeklitosti oblékání tehdejší módy, náročnost psaní dobovým písmem nebo výrobu parfému. Do vztahů mezi jednotlivými příslušníky rodu proniknou v aktivitě nazvané Pernštejnský salon," uvedla Alice Hradilová.