Výlet na Harusák? Spojení turistiky, trochy historie, ale především nádherných přírodních zákoutí

Výlet na Harusák? Spojení turistiky, trochy historie, ale především nádherných přírodních zákoutí - 2644 x 1988


Autor: Hana Pohanková

Harusův kopec patří k mikroregionu okolo Nového Města na Moravě, ale i Žďárským vrchům stejně neoddělitelně, jako Karlův most k našemu hlavnímu městu.

Harusův kopec patří k mikroregionu okolo Nového Města na Moravě, ale i Žďárským vrchům stejně neoddělitelně, jako Karlův most k našemu hlavnímu městu.

Harusův kopec, ležící v nadmořské výšce 743 metrů nad mořem, je nejvyšším vrcholem Křižanovské vrchoviny. Nachází se na území CHKO Žďárské vrchy, konkrétně mezi malebnými vesničkami Radňovice, Jiříkovice a srdcem Vysočiny, Novým Městem na Moravě.

Historie

Kopec získal své jméno po majiteli z 18. století. Už od roku 1920 stála na jeho vrcholu dřevěná turistická chata. Ta měla následně i své pohnuté osudy. Dne 14. listopadu roku 1940 byl zatčen gestapem generál Josef Bílý, za druhé světové války hlavní velitel odbojové organizace Obrana národa. Po věznění na Pankráci a v Terezíně byl držitel mnoha státních vyznamenání a jeden z hrdinů našeho národa popraven v Praze 28. září 1941 zastřelením.
Chata na Harusáku, jinak mu obyvatelé z regionu neřeknou, v roce 1942 vyhořela a již nebyla obnovena. Dnes zde ovšem stojí z daleka viditelný televizní vysílač, veřejnosti ovšem nepřístupný. 

Sjezdovka a Vysočina aréna

Na východním svahu se nachází Sjezdovka na Harusáku, o kousek dál pak lyžařský a biatlonový areál Vysočina Aréna. Dnes již světoznámé středisko nabízí nepřeberné množství vyžití jak pro letní, tak i pro zimní sportovní radovánky. Ze strany Vysočina Arény vede na vrchol Harusova kopce také trasa terénního testu zdatnosti. 

Přístup

Na vrchol Harusova kopce se dá vyjít ze strany Vysočina Arény, po modré turistické značce. Cesta je to poměrně strmá a nerovná, ale i s malými ratolestmi se dá rozhodně zvládnout. Z vlastní zkušenosti mohu jen doporučit, rozhodně to stojí za to.
Pokud tento úkol zvládnete, můžete pokračovat dál rovně z kopce a ocitnete se na konci křížové cesty, která začíná u kapličky Panny Marie Lurdské v Radňovicích. Křížová cesta je dlouhá 960 metrů a stoupá ze 627 až do 717 metrů nad mořem. Poblíž prvního zastavení je postavena kamenná Lurdská jeskyně, na kterou navazují další kamenná zastavení. Celkový počet čtrnácti zastavení je zakončen pod hřeben Harusova kopce třemi dřevěnými kříži. 

Dřevěné kříže

U dřevěných křížů se můžete posadit a kochat se nádherným výhledem na okolní zelené kopce, lesy a přilehlé obce. Na bočním kopci je další vyhlídka do krajiny. Za hezkého počasí je to ideální místo pro relaxaci či piknik na dece. Příroda je zde opravdu nádherná. 
Pokud se vydáte od třech křížů podél lesa směrem ke sjezdovce, otevře se vám pohled na Nové Město na Moravě. Sejdete-li sjezdovku, už Vás čeká jen pár metrů zpět od Vysočina Arény.