Koně žádná technika nenahradí

Kůň patřil už odedávna mezi největší pomocníky a přátele člověka. Dnes ho sice už v mnohém nahradila moderní technika, ale jsou místa, kde se lidé stále ještě bez jeho pomoci neobejdou.

 

 

 

Jedním z takových míst jsou i husté lesy ve Žďárských vrších. Krajina je tu drsná a svérázná a dost často se stane, že se traktor ani při nejlepší vůli nedostane tam, kde je ho potřeba. Pak nezbývá, než se vrátit k tradicím a vzít si na pomoc koně.

Kůň je u nás nejčastěji používán na stahování dřeva v nepřístupném terénu. Prudký vítr a velké množství sněhu tady nejsou ničím výjimečným, ba právě naopak. Mnoho stromů popadá a je třeba les vyčistit. Když technika selže, musí nastoupit kůň. Takže se vám může stát, že když si vyšlápnete na výlet, objeví se zčistajasna před vámi nečekaný obrázek. Vyšňořený koník pracující se svým pánem a kamarádem v lese.

Takovou dvojici jsem potkala i já. Petr Jelínek ze Šatova se svou kobylkou Sašou pomáhají při odstraňování škod způsobených větrem. A tak zatímco Saša pózovala před objektivem, její páneček odpovídal na moje zvědavé otázky.

Vy nejste odtud, jak jste se dostal zrovna sem?
Tady jsou problémy s terénem. Koňáci, co se tu byli dívat, sem nechtěli jít pracovat kvůli tomu terénu. Jsou tu skaliska s rašeliništěm, takže kůň je tu třeba po kolena zabořený. Není to tady žádná sranda.

Kůň musí mít nějaký speciální výcvik na to tahání?
Speciální výcvik začíná ve dvou a půl roce v lesním tahu, ve čtyřech letech může jít poprvé tahat do lesa, nejdříve jen lehčí dřevo. Ten výcvik trvá tak dva až dva a půl roku, než je kůň pro tu práci dobře připravený, Musí být na něj spolehnutí. Po těch pěti letech práce v lese už docela je, už má takovou tu jistotu.

A vaše kobylka má kolik let?
Sedmnáct.

Kolika let se vlastně kůň dožívá?
Pětadvaceti až třiceti. Saša bude ještě tento rok tahat a pak už půjde na chov.

Takže pracují do osmnácti let?
Jak kteří. Je u nás chlap, který pracuje s dvacetiletým koněm a já jsem na jaře odvážel třiadvacetiletého. Když jsou ti koně udržovaní a nejsou zničení, tak vydrží bez problémů i déle.

Jak se tak dívám na Sašu, ta nevypadá, že by jí práce dělala nějaké problémy. Vypadá spokojeně.
Ona je v lese ráda, ji to baví. Chvíli pracuje, pak se nažere, v pohodě a v klidu. Každého koně to v lese musí bavit. Jakmile ho to nebaví, pak je to na houby. Samozřejmě že mají i své nálady a špatné dny. Stejně jako lidé.

A chodíte s ní do lesa pracovat i za špatného počasí?
Když prší, tak jo. Jenom když je nějaký moc prudký liják, tak nejdeme. Chodíme i v zimě, v mrazech a ve sněhu. Jí to nevadí, je v lese ráda.

Kobylka opravdu vypadala velice spokojeně. A bylo vidět, že o ni její pán dobře pečuje. Taky měla ráda turisty. Jakmile se nějací objevili v její blízkosti, hned chtěla být středem pozornosti. Nastavovala svou krásnou hlavu ke hlazení a přímo ukázkově pózovala před blikajícími objektivy.

Jestli ji někde potkáte, nezapomeňte ji také pohladit. Nejen že je opravdu pěkná na pohled, ale také odvádí velice záslužnou práci. A navíc ráda a dobře.