Arboretem, neboli parkovou sbírkou cizích dřevin, se může pochlubit jen málokteré město. Většinou je výsadou botanických zahrad.
Už od roku 2005 usilují novoměstští včelaři o to, aby se nevyužitý pozemek pod zdejší poliklinikou změnil právě v takovéto klidové místo. Město dlouho váhalo s uvolněním finančních prostředků na výstavbu arboreta. Konečně se snad začalo blýskat na lepší časy a to díky penězům získaných z grantové podpory Nadace Partnerství.
„Přáli bychom si uvést zahradu do takového stavu, aby byla volně přístupná široké veřejnosti, tedy i bezbariérová,“ objasňuje své představy předseda Základní organizace Českého svazu včelařů v Novém Městě na Moravě, Jiří Zavřel. „V našem arboretu nebudou chybět úly, máme zde i včelín, který používáme k výuce dětí z včelařského kroužku. Chtěli bychom, aby tato lokalita sloužila i školám, pro výuku přírodopisu.“
Co všechno by tam nemělo chybět?
„Už jsem zmínil úly a k nim také patří ochranné pomůcky, které by byly volně k dispozici. Plánujeme i altánek, v němž by se návštěvníci mohli schovat před nepřízní počasí. Byly by zde umožněny veškeré volnočasové aktivity dětí, které mají kladný vztah k přírodě.“
Arboretum je ale spojováno hlavně s výsadbou dřevin, počítáte s něčím takovým?
„To byl úplně prvotní záměr. Budou tam vysazeny převážně kvetoucí dřeviny. Půjde hlavně o skladbu těch dřevin a rostlin, které jsou významné pro včely. Prostor je poněkud omezený, ale budeme se snažit vysázet jich co nejvíce. Možná tím budeme někoho inspirovat a on si pak stejné stromy a keře vysadí ve své zahrádce. Prvotní koncepci projektu už máme zpracovanou.“
Z Nadace Partnerství jste získali dvě stě tisíc korun, bude to stačit?
„Je to asi polovina oproti rozpočtu. Na dalším financování se budeme muset domluvit s městem. Ale myslím si, že když už se podařilo získat tuto základní částku, že se snad sežene i zbytek, aby mohl být projekt dotažen do konce.“
Arboretum je místo klidové a odpočinkové, bude otevřeno neustále?
„Mělo by být otevřeno přes den neustále. Přístup k němu je přes budovu polikliniky, která se večer zamyká. Takže večerní posezení tu určitě nebude.“
Prozatím vypadá zvolená lokalita spíše jako prales, ale snad už se zanedlouho z ošklivého káčátka stane nádherná labuť. Kromě včelařů a města se na projektu budou podílet i studenti zdejší střední odborné školy, kteří v rámci výuky dodají potřebný mobiliář. Tím by se realizace projektu mohla opět o něco uspíšit a zdejší občané, stejně jako návštěvníci si budou moci brzy užívat této oázy klidu v centru města.