Už po jedenácté se pojede cyklistický závod nazvaný „Časovka do Věcovských vrchů“, mezi místními známý spíše jako „Pustinka“. Proč zrovna „Pustinka“? Své lidové pojmenování získala tato soutěž podle muže, díky němuž se zrodila – cyklistického nadšence Jaroslava Pustiny.
Jak vlastně vznikl nápad zorganizovat „Časovku do Věcovských vrchů“?
„Když se otevřely hranice, začali jsme s několika přáteli, také nadšenci pro cyklistiku, podnikat výlety na kolech do okolních států. Projeli jsme Alpy, Dolomity, Korsiku, část horských etap z Tour de France a Giro d´Italia. Většinou jsme si to rozdávali mezi sebou, kdo bude dřív v některém z horských sedel. Po návratu domů jsme se rozešli každý jinam a nestihli se už ani podělit o zážitky z cesty a našich zápolení nebo prohlédnout fotky. A tak se zrodil nápad uzavřít sezónu závodem, ve kterém se znovu sejdeme a zúročíme nabytou kondičku a mimo to i naplánujeme další sezónu.“
Kdy se jel závod poprvé?
„První ročník se konal v roce 1997 a absolvovalo jej třicet čtyři startujících. V dalších letech se účast navyšovala a od sedmého ročníku už počet startujících převyšoval stovku.“
Organizace závodu určitě není levnou záležitostí. Jak se vám jej daří financovat?
„Máme několik sponzorů, ke kterým se připojil i mikroregion Novoměstsko. Díky nim čekají závodníky v cíli dárky, které si sami, podle umístění, vybírají. A ten nejlepší a nejrychlejší ze všech kategorií si domů odnese „Pohár mikroregionu“.“
Věcovské vrchy, to je poněkud široký pojem. Mohl byste jej upřesnit?
„Startuje se vždy z Jimramova, od provozovny Bistro. Cíl byl nejprve na Koníkově, potom na Studnicích a od roku 2002 končíme na Odranci, kde také máme veškeré potřebné zázemí.“
Nezmínil jste se o délce závodu a další důležité věci – převýšení.
„Závod není dlouhý, cyklisté najedou přibližně deset kilometrů, zato převýšení je úctyhodné, neboť dělá tři sta metrů. Pokud má někdo zájem otestovat si svou kondici, může si přijet vyzkoušet, jak uspěje v „Časovce do Věcovských vrchů“. Kromě bohatých sportovních zážitků jej čeká nádherná příroda s dalekými výhledy. Za jasného počasí jsou z trasy vidět například Orlické hory a Jeseníky. Navíc z místa cíle vede nová naučná stezka dlouhá tři a půl kilometru, na které se každý může blíže seznámit s tímto kouskem Vysočiny.“
No a na závěr trochu strohých, ale důležitých údajů:
Datum konání – 6. září
Prezentace závodníků – KD Odranec - 12 – 13 hodin
Start – 14,30 – Bistro Jimramov
Cíl – KD Odranec – v místě prezentace
Kategorie – juniorky do 18 let, ženy do 40 let, ženy nad 40 let, junioři do 18 let, muži do 35 let, muži do 50 let, muži do 60 let a muži nad 60 let
Vyhlášení výsledků – po dojezdu posledního cyklisty
Občerstvení – zajištěno