Mezi nebem a zemí

Mezi nebem a zemí

Lákají vás adrenalinové sporty? Tak co takhle vyzkoušet si třeba seskok s padákem? Samozřejmě, že ne hned samostatně, ale raději pod dohledem zkušeného instruktora. 

 
Tandemový seskok nabízí například agentura ProfiTandem. Slibují adrenalinový zážitek na celý život a zřejmě ví, o čem mluví. „Nejdříve se doslova řítíte dolů dvousetkilometrovou rychlostí a pak ještě desetiminutový let na padáku“, říká vedoucí týmu Jan Svoboda.

Kolik tandemových seskoků ročně absolvujete?
„Asi kolem pěti set seskoků ročně. Ale pořád se to zvyšuje. Neskáče se jen přes zimu, protože v tuto dobu je počasí nestabilní a navíc je velká zima. Takže se v podstatě skáče od půlky dubna do poloviny října. Pak už většinou začne sněžit.“

 

Kdyby si chtěl někdo vyzkoušet tandemový seskok, co pro to musí udělat?
„Tandemový seskok je určen především široké veřejnosti, jde o to, aby se lidé blíže seznámili s parašutismem. Zájemcům stačí vyhledat naše internetové stránky, vyplnit objednávku a rezervovat si určitý termín a místo seskoku. Skáčeme v Jihlavě, Kolíně, Znojmě, v Táboře a na dalších letištích. Takže je zde možnost výběru. Pak už stačí jenom v daný termín dojet a absolvovat asi desetiminutovou přípravu. Není nutná žádná speciální zdravotní prohlídka. Vypůjčíme kombinézu a postroj a pak už letíme nahoru.“

 

Jak velký je váš tým?
„Momentálně jsme dva stálí tandempiloti a dva kameramani. Seskoky si zájemci mohou nechat natočit a nafotit. Pokud máme větší nával zájemců, tak si pozveme další kolegy. Před víkendem už většinou víme, jestli to jsme schopni zvládnout vlastními silami nebo ne.“

Z jaké výšky skáčete?
„V současné době ze třech kilometrů. K dispozici máme dvouplošník AN 2, což je staré letadlo, se kterým je neekonomické létat výše. Ale asi za měsíc tu budeme mít menší malokapacitní letadlo, se kterým budeme schopni létat až do výšky čtyř kilometrů.“

Co všechno musíte mít za sebou, abyste se mohl stát instruktorem tandemových seskoků?
„Instruktor tandemových seskoků musí mít za sebou minimálně tisíc seskoků a musí mít více než jednadvacet let. Některým stačí tři roky na to, aby se k tandemovým seskokům proskákali.“

Vy osobně máte kolik seskoků za sebou?
„Dva a půl tisíce. A skáču už čtrnáct let.“

A zažil jste i nějaké „horké chvilky“?
„Takové běžné. Občas se padák neotevře tak, jak by měl a musí se odhodit a použít rezervní. Za tu dobu jsem měl asi osm odhozů hlavního padáku a vždycky to, jak je vidět, dobře dopadlo.“

Co vám dělá největší problémy při seskocích?
„Samozřejmě počasí. Pozveme sem lidi, všechno máme připravené a najednou začne pršet. A tak celý den čekáme na letišti a nejsme schopni to rozjet, protože prší a prší.“

Měl jste nějakého klienta, který se natolik bál, že jste jej nedostal z letadla?
„Jsou i takoví, kteří se opravdu moc bojí, ale já osobně jsem nakonec skočil s každým. Buď jsem je přesvědčil anebo přelstil a skočili jsme. Nakonec byli všichni rádi a líbilo se jim to.“

Líbilo se to i těm, kteří se v neděli sešli na jihlavském letišti. Všichni ti, kdo si tandemový seskok vyzkoušeli na vlastní kůži, nešetřili chválou. I když se to někomu může zdát jako zbytečný hazard se životem, jiný by tu chvíli, kdy se vznáší mezi nebem a zemí, nevyměnil za nic na světě. A mnozí z těch, kteří měli možnost dívat se na svět z ptačí perspektivy tvrdí, že kdo si jednou k parašutismu přičuchne, propadne mu nadosmrti.