Nad výstavou má dohled sám svatý Ambrož

Nad výstavou má dohled sám svatý Ambrož

Patron včelařů a voskařů a ochránce včel a domácích zvířat, přezdívaný také „doktor s medovým jazykem“, svatý Ambrož nesměl na nově otevřené výstavě chybět. Jak by také mohl, když se jedná o tradiční včelařskou výstavu.  

Už pár minut před patnáctou hodinou, která avizovala slavnostní zahájení, se v gobelínovém salónku Kulturního domu v Novém Městě na Moravě sešlo tolik lidí, že zde nebylo téměř k hnutí. Včelařská výstava má už několikaletou tradici a je mezi místními velmi oblíbená. „Největší radost mám z toho, že se mi zase ozývají ředitelé škol a učitelé, kteří se svými žáky navštěvují naši výstavu každoročně,“ pochvaluje si předseda ZO Českého svazu včelařů Jiří Zavřel a dodává: „výstava trvá devět dní a každý den přichází noví návštěvníci. Samozřejmě bojujeme s místem, rozsah by mohl být čím dál větší, ale jiné vhodné prostory ve městě asi nenajdeme a tak jsme vděčni za to, že tu můžeme být.“

    

Letos jste slibovali i masové speciality s medem…

„Ty sice nemáme přímo na výstavě, ale návštěvníci o ně ochuzeni nebudou, neboť si je mohou dát ve vedlejší restauraci, která po dobu trvání výstavy bude mít ve své nabídce právě tyto speciality. Restaurace má i příhodný název – Včela.“

Novinkou letošní výstavy je i medový burčák. Už jste jej ochutnal?

„Osobně dávám raději přednost hotové medovině. Můj kamarád mi jednou vykládal, jaké strasti zažil po vypití tohoto nápoje. Ale stejné je to asi i s klasickým burčákem. Jsou lidé, kteří ho velebí a lidé, kteří jej naopak nesnesou.“

 

      Na novoměstské výstavě samozřejmě nemohla chybět ani starostka města Zdeňka Marková. Dostavila se v oděvu barvy medu, který si podle vlastních slov vybrala speciálně pro tuto příležitost.

Na přetřes přišlo i plánované arboretum, které by mělo v Novém Městě na Moravě vzniknout. Popud k jeho vzniku dali místní včelaři, kteří zde chtěli vybudovat malou zahradu s úly a s atraktivními rostlinami. Radnice naplánovala mnohem velkolepější projekt, který by ovšem byl i finančně mnohem náročnější. Sami radní ale nakonec uznali, že tak velký finanční obnos nebude možné z rozpočtu uvolnit. „Budeme muset přistoupit ke kompromisu,“ říká starostka Nového Města na Moravě Zdeňka Marková. „Domnívám se, že nebudeme v arboretu potřebovat zámkovou dlažbu. Spíše půjdeme do levnější varianty. Nicméně základem je odkup pozemku a výstavba opěrné zdi, což představuje poměrně velké náklady. S arboretem je navíc spojena i kanalizace polikliniky. K tomu pak budeme muset připočítat částku na terénní úpravy a na nezbytně nutné zahradní úpravy. Věřím, že nakonec vše dobře dopadne. Původní projekt byl hodně velkorysý, budeme muset být trošku skromnější.“

  

 

A jak to vidí včelaři? „Nám stávající stav zatím nevadí, po něčem velkolepém jsme nikdy netoužili,“ odpovídá jejich předseda Jiří Zavřel. „V tuto chvíli nám jde o to, aby tam mohl fungovat včelařský kroužek. V létě jsme včely odvezli, ale na zimu je zase vracíme. Děti tam chodí a raději je učíme názorně venku u včelínů, než abychom jim v nějaké místnosti jen něco vykládali. Je nám jasné, že kvůli stavbě budeme muset včelstva zase odvézt. Ale to se všechno dá zvládnout. Jsme rádi i za postupné kroky. Bylo to sice namyšlené hezky a velkolepě, ale budeme se muset více držet při zemi.“

    

         

         

 


Výstava bude otevřena až do 17. listopadu.