Sháníte dárek na vánoce?

Sháníte dárek na vánoce?

Doba předvánoční je plná shonu a nejistoty. Hlavní otázkou je: „Stihnu nakoupit všechny dárky včas?“ A „podaří se mi vybrat takové, které udělají mým blízkým opravdu radost?“  

Jedním z darů, který téměř nikdy nezklame, je kniha. Na pultech obchodů jich najdete spousty. Některé jsou dobrodružné, jiné poučné a vyskytují se mezi nimi dokonce i takové, které by vám obdarovaný zcela určitě omlátil o hlavu.


Jednou z těch opravdu obsahově kvalitních je čerstvě vytištěný vlastivědný sborník nazvaný Západní Morava. Přesvědčen je o tom i jeden z autorů Vít Křesadlo.


Pro jaký okruh čtenářů je tato kniha určena?

„Je určena hlavně čtenářům se zájmem o historii a to zejména historii regionu vymezeného okresy Třebíč a Žďár nad Sázavou.“


Počtou si v ní spíše dospělí nebo si tam to svoje najdou i školáci?

„Spíše dospělí. Ale i pro školáky je něčím přínosná. Mohou si v ní najít věci, které právě probírají v dějepise a rozšířit si tak vědomosti o určitých tématech. Najdou zde souvislosti s obecnými dějinami, jak se odrážely v našem regionu.“


Letos vychází již dvanáctý ročník, co všechno tu tentokrát lze najít?

„Kniha opět obsahuje pestrou paletu příspěvků z už zmíněných dvou okresů. Letošní číslo je zaměřeno více než obvykle na novodobou historii. Jednak je to vývoj Moravských Budějovic od roku 1945 do roku 1960, to je sice trochu vzdálenější region, ale to, co se tam odehrávalo, mělo odraz i v jiných částech republiky, tedy i na Novoměstsku, Žďársku a Bystřicku. Dále je to jedna z akcí komunistického režimu z 50. let minulého století nazvaná Akce „K“ – kulak na Moravskobudějovicku a Třebíčsku, kdy se likvidovali takzvaní vesničtí boháči. Do příštího čísla chystáme seznam takto postižených osob i z našeho bližšího regionu.

Co se týká bližšího okolí, pak bych chtěl upozornit na článek popisující detailně fresku v hlavním sále žďárského zámku, zmíněno je i Nové Město na Moravě a to ve stati o učitelském ústavu, který zde působil v letech okupace.

Znalci šlechtických sídel si zase přijdou na své v článku o zámečku v Želetavě a jako tradičně tady čtenář najde i přehled nových obecních symbolů z let 2002-2005.

Jako perličku bych mohl uvést například článek o prvních civilních sňatcích na Moravskobudějovicku, které se odehrály před první světovou válkou.“


Připomenul jste znaky a symboly měst, ty nejsou ve sborníku novinkou…

„Jsou zde zastoupeny už počtvrté. Vychází postupně, mapujeme je od roku 1990.“


Kolik autorů do sborníku přispívá?

„Vždycky tak okolo deseti. Základ tvoří pracovníci okresních archívů ve Žďáru nad Sázavou a v Třebíči a jejich poboček v Moravských Budějovicích a Velkém Meziříčí. Ti jsou doplněni jednak odborníky a dále pak zájemci o historii, kteří nám nabídnou své články. Mezi nimi je i řada studentů, kteří v archivech zpracovávají své diplomové práce.“


Dalo by se říct, že pokud má někdo zájem o historii a dokáže ji dobře zpracovat, může se jeho článek objevit v příštím sborníku?

„Samozřejmě, že může. Přispívající nemusí být erudovaný historik, je to určeno i laikům. Článek ale musí být sepsán na základě vlastního výzkumu, nesmí být opsán z nějaké knihy.“



A kdy a kde je možné sborník koupit?

„Už nyní, především na pracovištích archívů, v některých knihkupectvích ve Žďáru, v Novém Městě na Moravě, Velkém Meziříčí a Velké Bíteši a pak také v novoměstském Horáckém muzeu.“


A pokud by chtěl někdo zakoupit kompletní sbírku vlastivědných sborníků Západní Morava?

„Všechny ročníky už asi bohužel nesežene, první čtyři jsou kompletně vyprodány. Ale zbylých osm ročníků lze zakoupit v archivech, některé mají i v knihkupectvích. Cena toho letošního je 150 Kč.“ (více viz http://home.tiscali.cz/sokazr/zm.html)