Výzva pro odvážné

Výzva pro odvážné

Sníh, mráz, ledový vítr a skála dokonale pokrytá ledem – to je výzva pro odvážné horolezce. A není nutné kvůli tomu jezdit až do Alp. Stačí zabrousit na Vysočinu, konkrétně do obce Vír, ležící v údolí řeky Svratky.

Zatím bezejmenná skála, tyčící se nad řekou ve svahu zvaném Děrovice, se zčistajasna proměnila v pohádkovou ledovou stěnu. Není možné si ji nevšimnout, je to prostě úžasný unikát přitahující zraky všech kolemjdoucích a kolemjedoucích. Pro mnohé z nich představuje výzvu, kterou je nutné překonat. „Ještě před třemi měsíci tady byl jen hustý les, z něhož vykukovalo jen pár balvanů,“ říká jeden z realizátorů ledové stěny ve Víru, David Matuška. „Tři měsíce jsme ji čistili a zbavovali kořenů a nánosů zeminy, než se objevila tato čtyřicetimetrová paráda.“


Kdy poprvé se na ni lezlo?

„Poprvé v říjnu, ale to bylo bez ledu. S ledem mělo lezení premiéru 29. prosince loňského roku.“


Jak vás vůbec napadlo vytvořit ledovou stěnu?

„To je jednoduché. V České republice neexistuje žádný terén, na kterém by si mohl člověk zkoušet ledové lezení. My už jsme vloni dělali jednu ledovou stěnu nedaleko Víru, vysokou asi 12m. To nás motivovalo a řekli jsme si, že tentokrát uděláme stěnu vyšší. Srovnatelnou se stěnami v Alpách nebo v Tatrách. Našli jsme vhodnou lokalitu, oběhali úřady a začali pracovat. Hlavní myšlenkou bylo vytvořit něco, co v Čechách není. A tohle je opravdu jediná, takto vysoká stěna v České republice. A navíc je to vůbec nejvyšší uměle vytvořená ledová stěna v Evropě.“


Jaký je rozdíl v lezení po holé skále a na ledové stěně?

„Je to samozřejmě úplně něco jiného. Některé vybavení je stejné, ale ledové lezení má svá specifika. Je to spíše silové lezení a nutné je i zvláštní vybavení, jako jsou třeba mačky, čili horolezecká železa nebo cepín, bez nějž byste v tomto terénu byli naprosto bezradní.“


    

Určitě jste vyzkoušel letní i zimní lezení, které je vám bližší?

„Jsem spíše zastáncem univerzality. V létě letní lezení, v zimě zimní. Podle mého názoru by člověk neměl preferovat jenom jednu disciplínu, ale vyzkoušet všechno.“


A co konkrétně tato skála, zkoušíte ji v létě i v zimě?

„Určitě. Tady máme nalezeno tolik, že na vrcholu jsme už byli nepočítaněkrát.  A to nejen za dobu, po kterou jsme ji čistili.“


Jak se vlastně ledová skála tvoří?

„Ještě vloni jsme používali klasické čerpadlo. Stáli jsme dole a kropili. Ale tady jsme řešili problém, jak dostat dostatečné množství vody do výšky čtyřiceti metrů. Je tu natažena speciální čerpací technika, která nahoru vytlačí dost vody a umožní takový tlak, aby pak vznikl určitý rozprach. Připravený je i další systém hadic rozvádějící vodu do dalších skulin skály. Voda si už pak hledá vlastní cestičky, stejně jako v přírodě.“

   

Obtížný terén je tedy připravený, co vybavení pro ty, kteří by se rozhodli vaši skálu zdolat?

„Lezecké vybavení je docela drahá záležitost, takže jsme oslovili většinu českých a zahraničních výrobců těchto pomůcek. Ale ještě před měsícem nám málokdo věřil, že náš záměr, zaledovat čtyřicetimetrovou skálu, dokážeme zrealizovat. Dnes jednáme s firmami znovu, už máme své eso v rukávu. Zatím tady ale materiál na půjčování není, takže stěna je sice otevřená pro kohokoliv, ale vybavení si všichni musí přivézt s sebou.“

Takže s sebou sedáky, lana, cepíny a mačky?

„No a navíc ještě přilbu. Ta je tady nezbytnou podmínkou vzhledem k padajícím rampouchům.“

          A pak už každý může lézt kdykoliv a kdekoliv?

„Po předchozí telefonické domluvě. Když přijedou, my jim ukážeme, kde se leze, kde je jištění, které jsme již zřídili a pak je to už zcela na nich. Většinou to funguje způsobem, že zkušenější radí méně zkušeným. Nahoře je vyvázané fixní jištění a z něj je spuštěné lano dolů, po kterém se pak lezec spouští. Má to i svůj název, jmenuje se to na rybáře.“


Chtěli byste si taky vyzkoušet svou sílu a odvahu? Pak doporučuji navštívit webové stránky www.adrex.cz a nebo zavolat na telefonní číslo 732 100 160 a domluvit se přímo na konkrétním termínu.

   

Lezení po ledové stěně doporučuje i horolezec Radek Jaroš: „Myslím, že něco podobnýho se v našich krajích nevyskytuje. I Jára Cimrman by měl určitě radost. Tak neváhejte a dokud mrzne, mačky, cepíny, helmu a valíme…“ A nutno dodat, že Radek Jaroš určitě ví, o čem mluví!