Létat se dá i bez křídel

Létat se dá i bez křídel

Alespoň to tvrdí Monika Kubíčková z Balónového zámku v Radešíně. Odtud se také nádherné, velké balóny rozlétají po celé Vysočině. Záleží na tom, jakým směrem zrovna fouká vítr. „Vysočina je z nebe úplně úžasná a najdete tu opravdu všechno. Lesíky, vodní hladiny, krásná údolíčka, malebné dědinky, prostě od všeho něco.“

Je hodně těžké naučit se létat balónem?

„Jak pro koho. To máte jako s řízením automobilu. Někomu to jde hned a jinému to trvá chvilku déle.“

Co k tomu člověk všechno potřebuje?

„K samotnému létání potřebuje člověk auto, balón, posádku a pilotní průkaz. Většinu z toho mu můžeme pomoci zajistit včetně pilotního oprávnění. To ovšem obdrží až po závěrečných zkouškách.“

Určitě je to hodně finančně náročné, na kolik korun vyjde třeba takový balón?

„Nejlevnější balóny jsou „sekáčové“ a takový vás vyjde asi tak na čtvrt miliónu. Nebo si můžete koupit úplně nový balón. Záleží samozřejmě na velikosti a taky na tom, jakou na něj chcete grafiku. Takový nový balón vás pak vyjde okolo tři čtvrtě miliónu.“

Kde je možné balón zakoupit, dost dobře si nedovedu představit, že bych přišla do obchodu a požádala o jeden balón s košem…

„Naše firma, která v Radešíně balónové létání provozuje, balóny i vyrábí. Ale musíte si pro ně zajet do Brna. Tam máme obchod, kde si můžete balón objednat. Koš se dá koupit buď dohromady, nebo zvlášť. Koš má delší životnost než balón samotný.“

Koš vypadá na pohled docela malý, kolik lidí se do něj vleze?

„Jsou koše různých velikostí, od nejmenšího, který je určen pro dva pasažéry až po velký koš, kam se vejde čtyřiadvacet lidí.“

Jak je to s pohonem?

„Máme tu balón s košem pro sedm lidí a jsou tu tři bomby po šedesáti litrech plynu. Tento pohon vydrží tak na hodinu letu.“

A cena letenky?

„Průměrná cena letenky je pět tisíc korun na osobu za hodinu letu. Do našeho balónu bereme pět osob, dalším letícím je samozřejmě pilot.“

Za jakých podmínek můžete s pasažérem vzlétnout?

„My máme dost striktní pravidla. Vítr může foukat maximálně do pěti metrů za vteřinu. Mírný déšť bez bouřkových mraků nám sice nevadí, ale moc v něm nelétáme. Balón je pak čím dál těžší a tkanina tím trpí.“

Stalo se vám, že vás za letu potkala nějaká prudká změna počasí, se kterou jste nepočítali?

„Většinou se po dobu letu pilot neustále rozhlíží a sleduje počasí. Pokud vidí, že se zrychluje vítr nebo blíží bouřka, tak si raději rychle najde nějaké místo na přistání. Pilot je v neustálém kontaktu s pozemní posádkou buď přes rádio, nebo přes telefon. Dobře vycvičená posádka je ale schopna přijet i bez jakékoliv komunikace na místo, kam přistane. Stává se, že občas musíme přistát třeba uprostřed lesů.“

Jak velkou plochu potřebuje balón pro start a pro přistání?

„Pro start loučku tak deset krát dvacet metrů. Hlavně tam nesmí být žádné vedení a vysoké stromy. Pro přistání je to takřka stejné a dá se přistát i na silnici.“

Je velký zájem o lety balónem?

„Po odvysílání filmu „Vratné lahve“ je hodně velký zájem o lety balónem. Spousta lidí to objedná jako dárek, občas si chce někdo sám udělat radost. Když to někomu dáte jako dárek, tak je vždycky zajímavější, když s ním ještě letí nějaké spřízněná duše. Ten zážitek pak mohou sdílet spolu.“





 

 

 

 


Radešínský zámek získala v roce 2005 rodina Kubíčkova. Stavba byla tehdy v havarijním stavu. V současné době je areál přeměněn na ráj milovníků balónového létání. K dispozici jsou jak vyhlídkové lety, tak i výcvik pilotů nebo balónová setkání.