Nejdražší oděv mají hasiči

Nejdražší oděv mají hasiči

Ty tam jsou doby, kdy drahý, zlatem pokrytý šat vlastnili pouze majitelé šlechtických titulů. Dnes najdete jedny z nejcennějších oděvů například v hasičské zbrojnici. A nechybí tu ani zlato.

Ochranných oděvů musí mít hasiči hned několik. Jednak je to oblek proti sálavému teplu, další proti chemickým látkám a také proti RA látkám. Ale aby to nebylo tak jednoduché, tak například oděvy proti sálavému teplu se dělí ještě na lehké, střední a těžké: „Lehké, to jsou základní hasičské montérky s vestou. Pak jsou střední, které jsou vícevrstvé. Mají ochrannou vrstvu proti vodě i proti sálavému teplu,“ objasňuje složitost hasičské garderoby zástupce velitele JSDH Nové Město na Moravě Roman Dobrovolný.

Nejzajímavější a nejcennější jsou ovšem těžké obleky proti sálavému teplu. Hasič, který se do takového oděvu oblékne, připomíná kosmonauta kráčejícího po povrchu měsíce. A nějak podobně se zřejmě i cítí. „Oblek je vyroben z hliníkové fólie, teflonu a podšívky. Tyto vrstvy jsou sešity skelným vláknem. Jeho štít je opatřen tenkou vrstvičkou zlata. Není to z nějaké hasičské marnivosti, zlatý prášek tu plní úlohu ryze praktickou. Odráží totiž UV záření a tak chrání náš zrak před poškozením,“ říká velitel hasičů.

Speciální oděv, v němž vydrží hasič po dobu tří minut v žáru pět set stupňů Celsia, nepatří zrovna mezi nejlevnější záležitosti. Jeho cena se pohybuje okolo pětadvaceti tisíc korun. Sbor dobrovolných hasičů v Novém Městě na Moravě vlastní celkem čtyři takovéto obleky. A ty, jak říká zástupce velitele, jsou jen pro zvláštní příležitosti: „Používají se jen v závažných případech a nelze je používat dlouhodobě. Jedním z momentů, kdy bychom tento oděv oblékli, je například požár cisterny s benzínem nebo skladu s nebezpečnými látkami. I když nás oděv do určité míry chrání, přece jen není radno dlouho otálet na místě. Hasič se musí co nejrychleji dostat na místo, udělat si svou práci a zase rychle odejít. Ani ten nejlepší oblek jej totiž od sálavého žáru nezachrání.“

Novoměstští hasiči naštěstí tyto ochranné oděvy v praxi ještě nevyzkoušeli, což potvrdil i Roman Dobrovolný: „Jsem tu jedenáct let a zatím nebylo nutné je v praxi vyzkoušet. Naše nejčastější zásahy nejsou požáry, ale spíše technické věci, jako je odstraňování stromů, čerpání vody nebo shazování sněhu ze střech. V poslední době se také čím dál častěji objevujeme u dopravních nehod.“

Ochranné oděvy proti ohni hasiči sice mají, chybí jim však, světe div se, ochranné oděvy proti vodě. „Chtěl bych je zakoupit, ale jsou velice drahé. Jeden oblek pro vodního záchranáře vyjde asi na třicet dva tisíc korun. My máme vyhlídnuté o něco levnější, okolo dvaadvaceti tisíc korun. Jde o neoprenový oblek, který mohou používat i potápěči.“ Novoměstští hasiči se ale potápět prozatím nehodlají. Oblek by jim měl posloužit při zásazích na vodních plochách, které jsou taktéž v jejich náplni práce. „Pomáháme při záplavách a počítá se s námi například i v případech utonutí. V současné době ale na tento živel nejsme nijak vybaveni.“

Stejně jako všude, i tady jsou hlavním problémem peníze. Hasičský sbor je financován městem a město nemá na starosti pouze hasiče. Snad časem pomůže nějaká dotace. Zatím si ale hasiči budou muset na nové ochranné obleky ještě nějaký čas počkat.