Pokladna jako umělecké dílo

Pokladna jako umělecké dílo

Zbrusu nová výstava Regionálního muzeu města Žďáru nad Sázavou je věnována nejen milovníkům historie, ale také obchodníkům. Je to výstava putovní a její trvalé bydliště je v Bratislavě.

„Jsou to vlastně dvě výstavy. Jedna z nich je nazvaná „Platím!!!“ a exponáty – registrační pokladny - jsou ze sbírek Muzea obchodu v Bratislavě,“ říká ředitel bratislavského muzea Marcel Juck. „Další výstava je přehlídka nejhezčích a neatraktivnějších sbírkových předmětů, která by se dala nazvat „Račte vstoupit“ nebo „Čím posloužíme“. Je to takový interiér obchůdku se smíšeným zbožím.

Malý krámek v přízemí muzea vás vrátí o pár let zpátky, do období první republiky. Nemusíte mít nijak velkou představivost, abyste pochopili, jak kdysi prodej a nákup probíhal. Zásuvky se zbožím měl každý obchodník pečlivě označené a na pultě nesměly chybět kovové váhy. V popředí majestátní zásobník na petrolej a také zásobník na kávu. „Tyto zásobníky byly neodmyslitelnou součástí každého obchůdku. Zásobníky na petrolej byly různé, my vystavujeme takový poloautomat. Má v sobě zabudováno odměrné zařízení, obchodník měl pak prodej hodně usnadněný. Stejně fungoval i zásobník na kávu. Aby se zachovalo aroma, tak obchodník kávu do zásobníku nasypal a vybíral po malých množstvích,“ vysvětluje ředitel Muzea obchodu.

Důležitou součástí krámků byla pokladna. Její charakteristický zvuk zněl pro obchodníka jako zpěv andělů, naopak leckterému zákazníkovi naháněl husí kůži. Historické pokladny jsou dokonalým uměleckým dílem, což potvrzuje i Marcel Juck: „Registrační pokladny jsou jedním z nejatraktivnějších typů sbírkových předmětů, které máme. V našem muzeu jsou zastoupeny prakticky všechny tehdy známé firmy, které pokladny vyráběly. Máme už okolo sedmdesáti exponátů.“

Na žďárské výstavě jsou k vidění mimo jiné i nejstarší příjmové pokladny. Jsou to nenápadné dřevěné schránky, které vedle svých mladších kolegyň vypadají tak trochu jako chudé příbuzné. Ne všechny z vystavených exponátů jsou funkční, to jim ale pranic neubírá na atraktivitě. Většina pokladen je výrobkem nejslavnější firmy, která vlastní dodnes patent na registrační pokladnu. National Cash Register Company z amerického Ohia byla jedničkou ve výrobě pokladen. „Kromě této firmy jsou tu zastoupeni i její evropští konkurenti. Jednotlivé pokladny se liší formou provedení i dekoru,“ prozrazuje Marcel Juck.

Výstava registračních pokladen má ve Žďáru nad Sázavou už svou jedenáctou zastávku. Desetkrát už byly pokladny hosty různých muzeí v Čechách i na Moravě. Podle ředitele Muzea obchodu je to ale tady trochu jiné. „Tentokrát je ta výstava výjimečná tím, že je spojena i s druhou výstavou – s obchůdkem. S muzeem ve Žďáře nad Sázavou jsme se navíc dohodli na vystavení dalších exponátů z našeho muzea, které by navodily i předvánoční atmosféru.“

Součástí výstavy je i originální film natočený firmou National Cash Register Company v roce 1917. Film je naučně – reklamní a hlavním hrdinou je zde - jak jinak než – obchodník. Film je rozdělen na dva díly a v prvním z nich se obchodníkovi v podnikání a dokonce ani v osobním životě moc nedaří. Díl druhý vypráví o tom, kterak si obchodník zakoupil novou pokladnu, která mu nakonec přinesla štěstí.

Výstava pro obchodníky a milovníky historie a krásných věcí potrvá až do 6. ledna.