Mocnosti pekelné si v kostele tak nějak nedovedeme představit. V evangelickém svatostánku v Novém Městě na Moravě se ale čerti a ďáblové zabydlí právě na Štědrý den.
„Ďábelská Vánoce“ – tak se jmenuje vánoční hra připravovaná novoměstským evangelickým sborem. „Je to už takovým zvykem, že se hrají vánoční hry na Štědrý den nebo na čtvrtou neděli adventní,“ vysvětluje evangelický farář, scénárista a režisér v jedné osobě, Zdeněk Šorm.
V Novém Městě na Moravě se vánoční hra stala již tradicí. Těší se na ni malí i velcí, bez rozdílu věku a vyznání. Vánoční hra prostě k Vánocům patří. „Tentokrát bude trochu netradiční, je to hra z čertí školy. Ono se možná zdá, že už roupama nevíme, co dělat, že si vymýšlíme takováto témata. Ale už v těch nejstarších středověkých písničkách je vždycky něco o pekle. Třeba i ve vůbec nejznámější písničce „Narodil se Kristus Pán“, kterou si zazpívá o Vánocích skoro každý, tam se zpívá právě o tom, že prosíme, aby nás ďábelská moc nemámila. A pokud nás nemá mámit, tak jí musíme trošku znát. Takže tahle hra je o tom, jak se malí čertíci učí, co udělat, když se lidé vypraví za pravdou a za láskou, aby jim to překazili.“
Jak vůbec taková vánoční hra vzniká? Kdo píše scénář a jak vybíráte náměty?
„Tuhle hru a ještě pár jiných jsem napsal já, ale píše to víc farářů a pak si je vzájemně půjčujeme a upravujeme a používáme. Není to tak, že by to byla autorská díla, ale jsou dána k dispozici i ostatním.“
Kolik herců bude letos vystupovat?
„Vystupovat budou děti, mládež i dospělí z našeho sboru, samozřejmě se k nim občas přidá několik kamarádů ze školy nebo z rodiny. Tentokrát bude hrát asi sedmačtyřicet herců a hru nacvičujeme většinou od půlky listopadu tak, jak děti můžou, při hodinách náboženství v neděli po kostele. Je to vždycky trochu náročné dát tolik lidí dohromady.“
Zmínil jste, že přicházejí i kamarádi ze školy a z rodiny. Stává se vám, že musíte vymýšlet ještě další role?
„Někdy se to stává, ale je to taková sázka do loterie. Když je tolik herců a navíc to jsou děti, tak vždycky zase nějaké onemocní, takže nakonec je to tak trochu improvizace. Ale zatím se to vždycky podařilo dát dohromady tak, aby se hra mohla hrát.“
Ve vánoční hře hrají děti i dospělí. Je těžké získat dospělé herce?
„Dospělé ani ne, vždycky tu několik dospělých pracuje s dětmi ve sboru po celý rok a mají chuť s nimi pracovat. Takže vždycky se najde někdo, kdo se role zhostí.“
Co byste vzkázal lidem na vánoční čas a vstup do Nového roku?
„To je vždycky těžké nějaké přání najít. Ale možná by mělo souviset právě s naší vánoční hrou. Čerti lákají vždycky každého na štěstí a pohodu. S láskou a pravdou je vždycky kříž. A ta hra je o tom, jak nakonec právě to narození, kdy Bůh na sebe bere bezmoc dítěte a vlastně nakonec i kříž, jak to dává radost, jak to odnímá ďáblům jejich moc. Tak já bych všem rád popřál, aby nešli o Vánocích jenom za pohodou, ale aby mezi nimi existovala solidarita a vzájemnost tak, aby si vzpomněli i na všechny ostatní. A já věřím, že při tom prožijí daleko větší radost, než když se člověk zaměří jen sám na sebe.“
A nakonec možná ještě jedna otázka. Kdy přijdou do kostela čerti?
„Vánoční hra „Ďábelské Vánoce“ se bude hrát v evangelickém kostele v Novém Městě na Moravě na Štědrý den o půl čtvrté.“