Bolí vás záda? Pak začněte cvičit. Cvičení zvané „pilates“ pomohlo nejen svému zakladateli Jousephu Pilatesovi, ale i spoustě dalších lidí po celém světě, včetně herců a profesionálních tanečníků.
Cvičit „pilates“ však není zdaleka tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Je zapotřebí nejdříve proniknout do jeho filozofie. Proto se v tomto případě neobejdete bez zkušené lektorky. Jednou z nich je i Ida Kršková, která se tímto cvičením zabývá už několik let.
Co to vlastně „pilates“ je?
„Je to cvičení, při kterém je zapotřebí zapojit hlavu i tělo. Vzniklo pře sto dvaceti lety a vymyslel ho Joseph Hubertus Pilates. Chtěl zlepšit své zdraví, protože měl problémy s páteří. Prodělal křivici a měl také silné astma. A protože potřeboval změnit své působiště, emigroval před Hitlerem do Ameriky a tam se potkal se svou budoucí ženou, zdravotní sestrou. Spolu dovedli toto cvičení do takové podoby, že jej mohli předávat dál, dalším zájemcům. Vždycky cvičili pouze jeden na jednoho. Je to cvičení pod neustálou kontrolou zaměřené na zdravou páteř a zdravé držení těla.“
Je to cvičení vhodné pro každého?
„„Pilates“ je úplně pro všechny, od dětí až po nejstarší generaci. U dětí je zapotřebí speciálního vedení a je skvělé, pokud u toho mohou být rodiče nebo někdo z příbuzných, třeba babička. Pro děti musí být cviky schované, například do pohádky nebo třeba do zvířátka. Cvičí se formou hry a nesmí být těch cviků moc. Maximum doby, po kterou děti cvičí, je třicet minut. Tak, aby se udržela pozornost, aby se dítě bavilo a mělo z toho dobrý pocit.“
Jakých chyb se můžeme dopustit, pokud se do cvičení pustíme sami?
„Spousty chyb. „Pilates“ má několik základních pravidel a jedním z nich je i koncentrace. Pokud budete cvičit sami a budete muset vzpomínat na to, co jste někde viděli nebo cvičili, tak to už je špatně. Další věc je plynulý dech a správné nastavení do cviku. To už člověk sám, i když může být výborný sportovec, nezvládne. A hlavně se cvičí vleže, na podložce, a tak v podstatě nemáte kontrolu, jak ten cvik provádíte a jak dýcháte. Z tohohle vyplývá, že cvičit „pilatek“ podle kazety nebo DVD je absolutně nevhodné.“
Co všechno je ke cvičení „pilates“ zapotřebí?
„Základem je cvičení na podložce. Když toto člověk zvládne, tak může začít používat jak velký fit ball, tak i ower ball, rollery… Pan Pilates vymyslel ringy, což jsou takové kolečka a pak také reformery, to jsou speciální stroje sestrojené z řady kladek a gum, ale tam už bez lektora vůbec nelze. Je to spíš pro lidi, kteří se zotavují po zranění nebo po nějakém úraze. Díky těmto reformerům se dostávají lépe zpátky do kondice.“
Jakým způsobem má laik poznat, že lektor, který ho cviky učí, je opravdu dobrý?
„Všichni všeobecně cvičíme „pilatek“, ale pan Pilates nikdy nechtěl dopustit, aby se jeho cvičení cvičilo ve velkém davu. Za jeho života se toto cvičení nejmenovalo „pilates“, ale „kontrologie“ – cvičení pod stálou kontrolou. A to nelze zajistit, když mám plnou halu a hlavně to nelze zajistit, pokud si lektor přijde sám zacvičit. Když přijdete na hodinu „pilatek“ a lektor si sám lehne na podložku a celé cvičení odcvičí, tak z takové hodiny bych já odešla, to není „pilates“. Lektor takto nemůže vidět, jak vy zvládáte cviky, nedovede vás do cviku a vy ani ty cviky neznáte. Správný „pilates“ je, když se musíte cviky kostičku po kostičce naučit, správně stát, dýchat, aktivovat svalstvo centra těla. Nejdříve se musíte naučit přípravné cviky a pak teprve můžete začít cvičit jednotlivé originální cviky, které jsou všeobecně známé a všechny školy je používají.
V „Pilates Institute®“, který učím já a který taky stále studuji, má každý cvik stovky modifikací a neznamená to, že když někdo cvičí stupeň jedna a jiný vedle něj stupeň tři, že ten, kdo cvičí nižší level, že cvičí špatně. Vždycky se to vybírá podle vašeho těla, vašeho zdravotního stavu, vaší kondice a vystačíte si s nejnižším stupněm po celý život, pokud ho cvičíte správně.“
Vy jste zmínila, že „pilates“ stále studujete. Musí mít lektoři „pilates“ za sebou i nějaké zkoušky?
„Bohužel došlo u nás k tomu, že se cvičitelská činnost stala volnou živností, už to není činnost vázaná. Takže záleží na klientovi, aby si vybral. Já se věnuji cvičení celý život a chci učit to, co je teď momentálně nejzdravější za dostupných informací, které mám. Studuji „Pilates Institute®“, je to pobočka londýnského institutu „pilates“. Studujete několik stupňů, první stupeň trvá tři čtvrtě roku, pak se musíte prokázat praxí, pak jdete do druhého stupně a třetí stupeň můžete začít studovat, až se prokážete praxí i výsledky na klientech. K tomu jsou pravidelné semináře, které můžete a nemusíte navštěvovat, ale vesměs my všichni, co jsme z „Pilates Institute®“, tak je vyhledáváme a nenecháme si je ujít, protože s každým seminářem se dozvídáme nové věci. Poprvé „Pilates Institute®“ a fyzioterapeuti jdou ruku v ruce, nejdou proti sobě. V našich řadách jsou i fyzioterapeuti, kteří používají metody „pilates“ při svém léčení. A tam, kde už fyzioterapeut udělá svoji práci, tak následná péče už je na nás. Klienti cvičí a dostávají se do kondice tak, aby mohli bezpečně zvládat svůj život.“
Co je vlastně cílem „pilates“?
„Jasný cíl „pilates“ je pevné centrum těla, což je zjednodušeně řečeno oblast břicha, svalový korzet páteře a správná postura. Postura znamená správné nastavení držení těla a vytažená páteř. To je to, co dnes potřebujeme všichni, naneštěstí máme nedostatek přirozeného pohybu, hodně sedíme a hodně jezdíme v autě a bohužel, ty hlavní posturální svaly, které drží páteř vzpřímeně, ochabují.“
Nemáte rádi zimu? Hovíte si raději někde v teplíčku? A chcete při tom udělat něco pro své tělo? Pak zajděte do tělocvičny zacvičit si třeba „pilates“. Na zimu si ani nevzpomenete a vaše tělo vám bude vděčné.