V Habří proběhlo setkání zemědělců

V Habří proběhlo setkání zemědělců

Společný projekt Statku Habří a ekofarmy Libora Vařejky z Meziboří zaujal širokou zemědělskou veřejnost. Jejich záměr vybudovat jatky s bourárnou a výrobnou masných produktů dává mnohým farmářům nejen šanci na přežití, ale i pro další rozvoj.

Setkání chovatelů skotu, ovcí a prasat, které ve středu proběhlo V Hostinci Habří, bylo přínosem pro obě strany. Zemědělci byli seznámeni se současným stavem stavby jatek a také s tím, co je nejvíce zajímá – co mohou od této aktivity očekávat sami farmáři. Investoři naopak získávali první dodavatele.

„Projekt, se kterým vás dnes chceme seznámit, jsme si nazvali pracovně „Mitrov – masný dvůr“ a jedná se o jatky, bourárnu a zpracovnu masa, které by mělo pocházet z místních pastvin. Náš projekt patří do kategorie „rozvoj venkova“, což řada politiků má sice často v ústech, ale moc se pro to nedělá,“ řekl na úvod Karel Kalný ze Statku Habří.

Oba partneři projektu jsou si vědomi nejen špatné situace v zemědělství, ale i citelných nedostatků, které je potřeba odstranit. „Když se zemědělec dostane do stavu, že potřebuje zvíře prodat, tak se dostaví překupník nebo je odveze na jatka. Tam si stanovují svou cenu podle potřeby. Vystaví kriteriální tabulku, jak má zvíře vypadat, pak zemědělci vyčíslí všechny škody, které jim způsobil tím, že zvíře nesplňuje všechna kritéria a výsledkem je nízká platba. Pak přijde obchodník, který z jatek vykoupí surovinu a přes něj se dostane maso ke spotřebiteli. My bychom chtěli alespoň jednu složku vyloučit. Chtěli bychom nejen zvíře zabít, rozbourat a zpracovat, ale také sami prodat. Zemědělce v okolí vnímáme jako partnery, nikoliv jako konkurenci.“

Nová jatka a bourárna byly inspirovány podobnými zařízeními v Rakousku. Zahajovací provoz je naplánován na přelom letošního a příštího roku, proto se první setkání s případnými dodavateli odehrálo už nyní. „Chceme vědět, co můžeme očekávat. Hledáme nejen dodavatele hovězího, ale i prasat a ovcí. Nechceme žádný kriteriální nákup masa tak, jako to dělají jiné provozovny. Tím, že budeme znát chovy našich dodavatelů, budeme vědět, na čem jsme. Budeme mít vlastní dopravu, s ohledem na kvalitu masa nechceme, aby zvíře bylo stresované. Odvoz na porážku by měl probíhat kulturním způsobem. Právě proto, že chceme všechno prodat lokálně, bude důvod, abychom hýbali s minimální výkupní cenou.“

 

 

A jaký názor mají na a stavbu jatek sami zemědělci?

 

Farma Suchánek, Písečné, chovatel prasat:

„Chovám prasata a to je úplně nejhorší, co se teď dá asi chovat. Odbyt mám takový, že vykrmená prasata dávám výrobci, který mi dodává směsi. Pokud najdu možnost jiného odbytu, velice rád budu spolupracovat.“

Petr Soukup, Sejřek, chovatel skotu:

„My v současné době všechno dodáváme do Rakouska, protože dávat skot na porážku třeba do Tišnova pro nás absolutně nemá smysl. Pokud to tu bude fungovat a budou ceny výkupu takové, jaké slibují, pak si myslím, že nebude žádný problém.“


Farma Kadeřávek Věcov – chov ovcí:

„Tento projekt je dobrá věc a uvidíme, jaké budou ceny, až jatka otevřou. My chováme ovce v bio kvalitě, ale většinou je musíme prodávat jako konvenční. Pokud bychom je mohli jako bio i prodávat, bylo by to smysluplné zakončení naší produkce.“

 

Rodinná ekofarma Husák, Javorek, chovatelé skotu:

„Vystavit jatka s bourárnou je určitě úmysl dobrý, ale jestli sem budu dodávat, to zatím nevím. Bude to záviset na dalších obchodních jednáních. Nelze to hned jednoznačně říct. Současný stav zemědělství je velmi špatný a tohle by mohlo zemědělcům opravdu pomoci.“

Rubelit s. r. o. Rožná, chovatelé skotu a prasat:

„Současný stav zemědělství je velice kritický. Zemědělci hledají jakoukoliv možnost se ekonomicky zvednout s tím, že je to tlačí do různých projektů, které se zemědělstvím nesouvisí. Myslím si, že podstata zemědělství by měla být ve výrobě potravin a ne cokoliv jiného. Celý projekt, který pan Kalný představil, je velice zajímavý. Prakticky s Habřím sousedíme, takže to máme velice blízko, proto je předpoklad, že sem budem dodávat.“

Vlastimil Hatlák, Meziboří, chovatel skotu:

„Myšlenka je to pěkná, bude to blízko a dodávat budem, budeme-li mít co. Česko je závislé na dotacích, takže i výkyvy v produkci mléka i masa kopírují dotační politiku nastavenou Evropskou unií.“

Radek Kohoutek, Dolní Libochová, začínající chovatel ovcí:

„My se teprve do zemědělství pouštíme. Toto podnikání sice není nejlepší, ale nějaké dotace se tu pořád daří získat. Odbyt pro malé zemědělce je zatím špatný, ale pokud bude kam dodávat, pak by se toho člověk snad nemusel bát.“

Luděk Havelka, Mirošov, chovatel skotu a prasat:

„V současné době spěje zemědělství špatným směrem, chtělo by to jiné vedení a větší zájem politiků o tuto činnost. Pokud se výstavba jatek a bourárny povede, budu určitě mezi těmi, kteří budou dodávat. Mohl by to pro zdejší zemědělství být významný krok kupředu.“

Zemědělské družstvo Březiny u Poličky:

„Po dlouhé době je to poprvé zase něco pořádného. Zemědělství je, slušně řečeno, tam, kde je. Podle mého názoru už je hodinu po půlnoci něco začít dělat. Tento projekt může pomoci hlavně menším zemědělcům, podobně by se měl začít chovat i zpracovatelský průmysl pro velké podniky. My jsme spíše malé družstvo, podobné, jako soukromník a tak takovéto aktivity vítáme. Dodávky po malých šaržích, to nám vyhovuje.“

Pan Kořínek, Moravecké Janovice, chovatel skotu a prasat:

„Já tady tomu fandím. Dříve jsme s dobytkem jezdili všude možně, teď jsme se usadili v Tišnově, ale spokojeni tam moc nejsme, hlavně domluva je špatná. Zemědělství jde někam do tmy a nikdo z nás neví, co ho v té tmě čeká. Je to katastrofa, co naši zastupitelé dokážou za naše peníze udělat. Postavení jatek a bourárny v Mitrově nás ze tmy nevyvede, pomůže jenom hrstce malých zemědělců v okolí. Na Vysočině je podle statistik více zemědělců, než v jiných regionech. Celému zemědělství tedy tento projekt pomoci nemůže, ale hrstce farmářů z okolí určitě ano.“