Nejúspěšnějším handicapovaným sportovcem kraje Vysočina je Bohumír Dvořák

Nejúspěšnějším handicapovaným sportovcem kraje Vysočina je Bohumír Dvořák

Žďárský vozíčkář Bohumír Dvořák si vysloužil titul „Sportovec kraje Vysočina“. Není divu, neboť jeho sportovní aktivity jsou doslova všestranné.

Člen Handicap Sport Clubu Velké Meziříčí, který má více než stovku registrovaných členů, se věnuje vrhu koulí, diskem a oštěpem, závěsným i dráhovým kuželkám, bowlingu i curlingu. V posledně jmenovaném sportovním odvětví získal vloni titul mistra republiky. „Jako družstvu nám to sice nevyšlo, ale byl jsem nakonec překvapivě vyhodnocený jako jednotlivec,“ podotýká handicapovaný sportovec.

Bohumír Dvořák, jehož život na vozíčku je důsledkem, jak sám říká, nepovedené operace, se se svým handicapem potýká už deset let. Jeho sportovní činnost už ale tak dlouhá není. „Bylo to spíš dílo náhody. Prostě mě kontaktoval tehdejší předseda sportovního klubu. Nejdříve jsem se jeho nabídce smál, ale pak se mi ta myšlenka začala líbit. A teď už pět let aktivně sportuji. Zprvu mě na divokou kartu vzali s sebou na mistrovství republiky v atletice a dali mi do ruky kouli. Tak jsem ji zahodil a byl z toho rekord a titul mistra republiky,“ přibližuje počátky své sportovní kariéry vozíčkář.

Od té doby se bilance Bohumíra Dvořáka zásadně změnila. Majitel devíti titulů mistra republiky v atletice, titulu mistra republiky v závěsných kuželkách a v curlingu je oceněním „Sportovec kraje Vysočina“ potěšen, ale i překvapen. „Měl jsem sice v loňském roce dva tituly mistra republiky, ale byli tam nominováni také sportovci, kteří měli úspěchy i na mezinárodním poli. Sice ne první místa, ale být druhý nebo třetí v Evropě je veliký úspěch. Opravdu netuším, proč jsem byl vybrán právě já.“

Do této ankety byl Bohumír Dvořák nominován již pětkrát a dvakrát si odnesl vítěznou trofej. Jeho vítězství ocenila i senátorka a místostarostka Žďáru nad Sázavou Dagmar Zvěřinová. „Jsme strašně rádi, že tu máme tak významné sportovce. V rámci vyhodnocení ankety „Sportovec kraje Vysočina“ zabodovala Martina Sáblíková, trenérem roku se stal Petr Novák a další, kdo nás potěšil, byl kromě pana Dvořáka i mladý judista David Půlkrábek. Žďáráci uspěli velice dobře a rádi bychom jim za reprezentaci Žďáru nad Sázavou poděkovali.“