Kroužkování kavek

Kavka obecná, patřící do čeledi krkavcovitých, se řadí mezi ohrožené druhy. Chráněná krajinná oblast Žďárské vrchy má na svém území tři větší lokality, ve kterých kavky hnízdí. Je to Bystřice nad Pernštejnem, kde kavky nejsou obyvatelstvem vítány, Žďár nad Sázavou a Nové Město na Moravě, kde problémy se soužitím nejsou.

Ve čtvrtek byli pracovníci CHKO kroužkovat a monitorovat kavky sídlící v budkách u gymnázia v Novém Městě na Moravě. S touto prací jim pomáhali zaměstnanci Technických služeb, kteří je na plošině vyvezli do korun stromů a naservírovali jim ptačí budky i s jejich obyvateli tak říkajíc až pod nos.

V loňském roce byly budky prázdné, letos jsme doufali, že se snad alespoň jeden pár zde zahnízdil. A tentokrát jsme zklamaní nebyli. Jakmile se plošina odlepila od země, začaly nad stromy poplašeně poletovat dospělé kavky, které se určitě velice strachovaly o své potomky.

Některá hnízda byla prázdná, v jiných objevili pracovníci CHKO vystydlá vejce. Ale v několika dalších budkách měli štěstí. Našli tu mláďata nebo ještě teplá vajíčka. Mláďata spočítali, ale na kroužkování byla ještě moc malá, takže si svůj výlet do Nového Města budou muset zopakovat.

Musím říct, že mi mláďata kavky připadala strašně ošklivá. Naštěstí z toho vyrostou a budou z nich stejně nádherní ptáci, jako jsou jejich rodiče.

 

Kavek v Novém Městě neustále ubývá, ale není to problém pouze zde. Už proto se snaží pracovníci CHKO tyto ptáky monitorovat. A nejen to. Staví a vyvěšují pro ně nové budky a jsou vlastně i takovými „zástupci" kavek v jednání s nespokojenými obyvateli, kterým ptáci vadí. Ať už svým křikem nebo tím, že znečišťují okna a parapety. To je sice jistě nepříjemné, ale vzhledem k tomu, že tito ptáci pomalu vymírají, bylo by určitě vhodné zamyslet se nad nějakým řešením, které by kavky neohrozilo a napomohlo k lepšímu soužití.