Buchtův kopec 813,0 m n.m.

Dnešním povídáním o Buchtově kopci se vracíme k úspěšnému seriálu věnovanému osmistovkám Žďárských vrchů, který vycházel před více než rokem v původním redakčním systému. Seriál nebude jen pouhou reprízou. Články budou doplněny o nové fotagrafie a informace a rozepsané jsou i "zbrusu" nové díly o vrcholech, na které se nedostalo.

Žďárské vrchy mají několik vrcholů, které díky své výšce, poloze nebo charakteristickou stavbou na vrcholu, jsou zdaleka nepřehlédnutelné. Na severu je takovou dominantou Buchtův kopec. Kopec s kopulí radaru na vrcholu je při příjezdu do Žďárských vrchů z tohoto směru zdaleka viditelný.

Poloha Buchtova kopce

Buchtův kopec je vyvrcholením mohutného hřbetu, který se táhne ve východně západním směru od údolí Jimramova a odděluje údolí dvou významných toků Žďárských vrchů - Svratky na severu a Fryšávky na jihu.
Údolí Svratky pod S svahy Buchtova kopce je nejhlubším údolím oblasti a Buchtovu kopci tak patří prvenství v největší relativní výšce. Hladina Svratky v Krásném má nadmořskou výšku cca 560m a převýšení vrcholu tak činí 253m. Jen o dvacet metrů je menší převýšení vrcholu nad údolím Fryšávky v Líšné.
Buchtovu kopci náleží i další dvě prvenství - je nejvýchodněji položenou osmistovkou Žďárských vrchů a radarová stanice na vrcholu je nejvýše stále obývaným místem v oblasti.
Zalesněný vrchol tvoří hrubozrnné ortoruly.

Z vrcholu není žádný výhled, avšak odlesněné jižní a severní svahy nabízí nádherné pohledy na jih do údolí Fryšávky (které je mimochodem pro svou malebnost a zachované přírodní krásy zapsáno do Zelené knihy IUCN) a hlavní hřbet Žďárských vrchů, na sever pak do údolí Svratky.

Kudy na vrchol

Na vrchol lze vystoupit po turistických značkách ze čtyř různých směrů.
Zřejmě nejsnazší výstup vede po červené značce z Daňkovic (680m). Kam se dá dojet autem, na kole nebo autobusem ze Sněžného. Značka kopíruje dlážděnou silnici k radarové stanici. Díky silnici je tento směr nejvíc vhodný pro cyklisty. I tak je třeba počítat s tím, že silnice je strmá a výstup namáhavý - při vzdálenosti 1km převýšení 130m. Výstup po červené si můžete navíc ještě zpestřit tím, že se nenecháte dovézt do Daňkovic, ale výstup zahájíte v Jimramovských Pasekách v údolí Fryšávky.
Červená značka pokračuje přes vrchol v JZ směru do Sněžného (2,5km, převýšení 120m). Při výjezdu i sjezdu na horském kole v tomto směru počítejte s tím, že vás čeká nedaleko vrcholu asi 200m dlouhý úsek, který je, díky své strmosti, balvanům a kořenům, nesjízdný.
Od západu lze na vrchol vystoupit po žluté značce od autobusové zastávky na Podlesí. Výstup je dlouhý 2km s převýšením 160m. Po počátečním strmém stoupání, výstup pokračuje po louce směrem k samotě Zálesí - tento úsek nabízí výhledy na Drátník a Malinskou skálu.
Žlutá značka na vrcholu končí, stejně jako zelená, která vede na vrchol ze severu, z obce Krásné. Jak už bylo řečeno výš - výstup ze severu znamená překonání největšího převýšení Žďárských vrchů. Krásným zážitkem pro vyznavače sportovní jízdy na horském kole je sjezd po této značce.

Něco historie

Největší "slávu" zažil Buchtův kopec v třicátých letech, kdy byl vyhledávaným místem malířů, turistů a lyžařů. (Mimo jiné na vrchol vystoupil například básník František Halas). Podle dochovaných fotografií byl v této době vrchol částečně odlesněn, což umožnilo v roce 1939 vystavět na vrcholu turistickou chatu s vyhlídkou.
Několik snímků ze zimy na Buchtově kopci v první polovině třicátých let 20. století pochází z reklamního poutače hotelu Záložna ve Sněžném.

Lyžařská "sláva" kopce v současnosti, díky pohodlnějším strojově najetým stopám v okolí Nového Města na Moravě, upadla a to je škoda, protože dlouhé sjezdy a krásné vyhlídky zde opravdu stojí za trochu námahy.
V roce 1939 byla také na jižním úbočí vybudována dětská ozdravovna, dnes léčebna plicních a respiračních onemocnění - jedno z nejvýše položených nemocničních zařízení v ČR (725m).
Od roku 1979 je na vrcholu radarová stanice řízení letového provozu ČR.

 

Buchtův kopec z družice

Závěrem ještě jedna zajímavost - satelitní snímek Buchtova kopce z družice Landsat. Hřbet Buchtova kopce představuje zalesněný "ostrov" ve středu snímku. Bílý oblak zakrývá sousední "osmistovku" Vysoký kopec (806 m). Vrchol Buchtova kopce leží JV od Vysokého kopce. Při dolním okraji ve středu snímku je vidět Sněžné a na V od něj koryto Fryšávky. Lesní masiv při Z okraji snímku je hlavní hřbet Žďárských vrchů - zhruba v místě oblaku se nachází vrchol Malinské skály (811m). Při SV okraji snímku, blíž k Z, jsou Čtyři Palice. Řeka Svratka teče mezi Čtyřmi Palicemi a Vysokým kopcem, obtíká masiv Vysokého a Buchtova kopce. V místě jeho nejsevernějšího výběžku se prudce stáčí k jihu a vtíká do nejhlubšího údolí Žďárských vrchů, pod S svahy Buchtova kopce v oblasti obce Krásné, která je na snímku také dobře patrná.

Odkazy k článku (otevírají se v novém okně)

Podrobná turistická mapa - obrázek 20kB
Mapa oblasti v info systému e-Vysočina
Obec Daňkovice na serveru e-Vysočina
Obec Krásné na serveru e-Vysočina