Opakované články III - Rozhledny I. Horní les

Tento článek vyšel původně 11. 7. 2003.V naší oblasti je mnoho přírodních míst nabízejících krásné a daleké výhledy. V posledních letech k těmto vyhlídkovým místům přibylo, zejména zásluhou mobilních operátorů, několik rozhleden.

Informace k článku
(otvírají se v novém okně) Info systém E-vysočina
Interaktivní mapa oblasti
Uytování v okolí
Hotel Siesta Vír
Obec Rovečné
Obec Nyklovice
Obec Vír
Externí www odkazy

Můžeme vézt diskuzi o zásahu do krajiny, který tyto konstrukce dnes trčící z téměř každého významnějšího kopce, způsobují. Jistou kompenzací je, že některé tyto objekty byly zpřístupněny jako rozhledny a tak vztah ke krajině pomáhají pěstovat.

Projdeme se proto po rozhlednách v oblasti Žďárských vrchů.
Na území CHKO právě z důvodu ochrany krajiny rozhlednu nenajdete. Těsně za jeho hranicemi však vyrostly čtyři, z který přehlédnete nejen celé území Žďárských vrchů, ale i jejich široké okolí.

Horní les.
Vrchol Horního lesa je svými 774 m nejvyšším vrcholem Hornosvratecké vrchoviny. Masiv kopce se vypíná asi 3km SZ od Vírské přehrady. Tradice rozhleden na tomto vrcholu sahá až do první poloviny 19. stol., kdy zde byl stabilizován zeměměřičský bod, nad kterým byly v dalších letech obnovovány dřevěné zeměměřičské věže přístupné i veřejnosti.
Nová rozhledna byla postavena pro společnost Eurotel v roce 2001. Věž vysoká 59 m stojí 70 m od hlavního vrcholu a její základna je 9 m pod vrcholem kopce. Vyhlídkový ochoz je 38 m vysoko v nadmořské výšce 801 m. Nadmořské výšce, která je ze všech popisovaných rozhleden nejvyšší odpovídá i rozhled. Za příznivých podmínek můžete spatřit nejvyšší moravskou horu Praděd, Kralický Sněžník, hřeben Orlických hor a Krkonoše. Jižním směrem pak může být vidět jaderná elektrárna Dukovany. Z blízkého okolí je zajímavý pohled na Vírskou přehradu, Rovečné, Nyklovice nebo k zřícenině hradu Zubštejna.

Opravdu nádherný výhled však není zcela zadarmo. Ne, za vstup na rozhlednu se nic neplatí, cenou je námaha, kterou musíte za výstup na rozhlednu vynaložit. K vrcholu horního lesa musíte dojít po svých. Nechci tím případné návštěvníky odradit. Naopak, výstup k rozhledně je ideálním třeba pro rodinný výlet. Obvyklým východiskem je parkoviště na začátku obce Rovečné (ve směru od Víru). Odtud vychází speciálně značená trasa kolem samoty Dudkovice. Trasa je dlouhá 3 km a překonává převýšení asi 200 m.
Další možností je přechod vrcholu po modré turistické značce z Nyklovic, respektive Víru.

Rozhledna je volně přístupná od 15.4 do 15.10. V zimních měsících je uzavřena.