Rozhledny III - Rosička

Podzimní počasí sebou přináší i pročištění obzoru a dobrou dohlednost. Pokračujme tedy v našem putování po rozhlednách v regionu Žďárských vrchů. Třetí v pořadí je nejjižněji položenou rozhlednou opět postavenou v rámci budování stožáru operátorem mobilní telefonní sítě.


Informace k článku Info systém E-vysočina
Uytování v okolí
Externí www odkazy Leží cca 6 km jihozápadně od Žďáru nad Sázavou na vrcholu kopce Rosička poblíž stejnojmenné obce. Základna rozhledny je postavena v nadmořské výšce 645 m. Věž je vysoká 42 m a vyhlídková plošina je umístěna 24 m nad zemí. Stejně jako v případě rozhledny na Horním lese i zde v minulosti stávala dřevěná rozhledna, které předcházel ve 30 letech minulého století maják letecké navigace.

Rozhledna nabízí pohled na Žďárské vrchy z jihu – na hřbet vrcholů od Pohledecké skály přes hřbet Brožovy skalky po Žákovu horu , Tisůvku a nejvýchodněji položené 800 m vysoké vrcholy Šindelného a Kamenného vrchu.

Velmi vděčný je také pohled k východu respektive k jihovýchodu. Na dosah jsou zde druhý a třetí největší rybník Žďárských vrchů – Veselský (87 ha) a Matějovský (69 ha). Jižně od těchto rybníků začíná krajina posetá stříbrnými očky vodních ploch.

Rozhledna leží poněkud stranou hlavních silnic a ani poblíž nevede žádná značená turistická trasa. Kolem rozhledny však prochází Posázavská cyklotrasa a rozhledna je tak vítanou zastávkou cyklistů na jejich pouti.

Rozhledna je volně přístupná. V zimních měsících je však z důvodu bezpečnosti návštěvníků uzavřena.

 

Fotogalerie - Rozhledna Rosička (otevře se v novém okně)

Rozhledna Rosička

Stožár rozhledny

Přístup k rozhledně

Matějovský rybník

Žďár nad Sázavou

Vrcholy Žďárských vrchů