Máte doma netopýra?

Netopýři nepatří zrovna mezi vítané hosty. Zvláště, když se rozhodnout sdílet s vámi vaše obydlí natrvalo. To pak nezbude nic jiného, než požádat o pomoc ochranáře.

Pracovníci Správy CHKO Žďárské vrchy sledují pravidelně „své“ netopýří kolonie. Některé se od loňského počítání nijak neliší, jinde zaznamenají vyšší nebo nižší počet létajících myší.

 

Netopýři mají rádi hlavně staré stavby. Tak třeba zámek Dr. Kinského ve Žďáře nad Sázavou hostí okolo sto šedesáti těchto savců. Ještě oblíbenější (tedy pro netopýry) je doubravnický kostel. Tento historický objekt si vybralo jako své bydliště asi šest set netopýrů velkých. Naštěstí je podkroví kostela natolik prostorné, že se tam všichni bez potíží vlezou. I papírna v Prudké je netopýry často vyhledávána a oblíbena. Potravní nabídka v jejím okolí je poměrně bohatá, a proto se v těchto místech také nachází nejpočetnější kolonie netopýra barvitého v České republice. Žije tu okolo jedenácti set členů této početné netopýří domácnosti.

 

Dalším objektem, kde lze najít kolonii, tentokrát vrápence malého, je věhlasný hrad Pernštejn. Zdejší netopýři patří zřejmě mezi šlechtu a stejně jako lidí modré krve je jich poměrně málo. Ochranáři zde napočítali pouze čtyřicet samic s mláďaty, což ve srovnání s kostelem v Doubravníku nebo papírnou v Prudké není nic moc.

 

 

 

Ale létající myši nevyhledávají pouze historické stavby. Líbí se jim i moderní výstavba. Před nedávnem byla hlášena nezvaná návštěva v chatové oblasti u obce Strážek. Netopýři se tu nastěhovali pod střechu do blízkosti komína a postupně začali sdílet s majiteli chaty i podkrovní ložnici.  

 

Jestliže má někdo nezvané hosty na chatě či chalupě, dá se to ještě vydržet. Ale když se vám netopýři nastěhují přímo do bytu, jako se to například stalo ve čtyřpatrovém činžáku v Třebíči, to už je pak problém. Denní kontakt s létající myší může být pro někoho značně stresující. Tady už musí radou vypomoci ochranáři. Podle Jaromíra Čejky z CHKO bude nutný zřejmě stavební zásah, což znamená uzavřít vletové prostory, aby se netopýři do „svého“ nového bytu v nejvyšším poschodí jen tak nedostali.

 

Pracovníci Správy CHKO Žďárské vrchy by se rádi dozvěděli i o dalších místech, na kterých se netopýři nachází. Jsou ochotni pomoci vyřešit jakýkoliv problém s nezvanými hosty k oboustranné spokojenosti. Tak, aby nebylo poškozeno právo původních obyvatel domu či bytu a také aby nedošel k újmě kterýkoliv člen čím dál vzácnější rodiny netopýrů. Není to vždy jednoduché, protože netopýři jsou podle ochranářů velice konzervativní a pokud naleznou místo, které jim ve všech směrech vyhovuje, nejsou ochotni se stěhovat jinam. Nějaké kompromisní řešení se však při dobré vůli vždy najde.


Foto CHKO