Při příležitosti chystaných oslav 100 let od otevření školy v Bystrém jsme se sešli se starostkou tohoto malebného městečka paní Jiřinou Leinweberovou ke krátkému rozhovoru, jehož hlavním tématem bylo, jak jinak, Bystré a jeho pamětihodnosti a turistický ruch.
Paní starostko, co by jste mi jako turistovi a návštěvníku Bystrého doporučila shlédnout a navštívit?
V první řadě návštěvu kostela sv. Jana Křtitele, který je od loňska na požádání přístupný veřejnosti. Dále návštěvu našeho mini muzea s expozicí ševcovského řemesla a tradičních řemesel. Samozřejmě celou historickou část města ve tvaru okrouhlice, která je městskou památkovou zónou a která určitě stojí za to si ji v klidu projít, protože to má své kouzlo a my ji teď již několik let spravujeme do podoby jaké měla v minulosti. Jednak opravujeme vstupy do domů a jednak jsme celé centrum před kostelem vydláždili žulovými kostkami. V letošním roce budeme tyto úpravy dokončovat.
Za návštěvu jistě také stojí zámecký park, který je sice součástí zámku jako ústavu sociální péče, ale po dohodě s jeho ředitelkou je park přístupný veřejnosti. V parku byla udělána dendrobiologická studie a podle ní je park udržován.
No a pak bych vás poslala k Hartmanické kapli a Valburčinným údolím do Hamrů.
V čem vidíte budoucnost a rozvoj Bystrého? Přece jen je mimo hlavní dopravní trasy a jeho poloha jej asi moc pro rozvoj průmyslu nepředurčuje.
Rozvoj města skutečně nevidíme v průmyslu. Jednou z hlavních priorit je určitě rozvoj turistického ruchu. Druhou je pak rozvoj služeb a to zejména sociálních služeb, protože na to, že jsme malé městečko máme poměrně rozvinuté právě tyto služby. Plánujeme vybudování dalšího zařízení, které by sloužilo jako domov důchodců. Avšak největší současnou investiční akcí pro roky 2004 – 2008 je oprava školy, kde nyní poskytujeme vzdělání i školákům z kraje Vysočina.
Jak konkrétně si představujete podporu cestovního ruchu?
Myslím si, že jsme již podporu nastartovali. Otevřeli jsme informační centrum, pro které jsme v letošním roce získali grant Pardubického kraje. Nyní nás čeká jeho doladění tak, aby skutečně poskytovalo ty informace, které návštěvníci budou potřebovat a požadovat.
Dále se nám v letošním roce podařilo, že byl prodán objekt na náměstí, který byl dlouhodobě ve špatném stavu a v kterém vznikne ubytovací zařízení vyššího standardu se stravováním a bazénem. Právě kapacita ubytování nás dosud trápila nejvíc.
Dalším záměrem je vybudování koupaliště a venkovního sportoviště. Letos byly
vykoupeny pozemky, na které budou v tomto roce přivedeny sítě a v příštím
roce by jsme se chtěli pustit do stavby.
Tuto zimu se také poprvé rozjel vlek v Hamrech.
U lyžařského vleku bych se rád na chvíli zastavil. Teprve na sklonku zimy se mi donesly informace, že letošní zimní sezónu byl vlek v provozu. V jakém stavu je sjezdovka v Hamrech a kdo ji provozuje?
Vlek v Hamrech provozuje občanské sdružení - Lyžařský klub, které má od města dlouhodobý pronájem svahu a vleku. Sami do provozu sjezdovky investovali, takže nyní je svah uměle zasněžovaný, osvětlený a upravovaný rolbou. Takže jsme poprvé „přitáhli“ návštěvníky i v zimě.
Paní starostko, nyní jste zmínila občanské sdružení,které provozuje vlek. Při plánech rozvoje města, se určitě neobejdete bez nadšení občanů. Jak funguje v Bystrém zapojení jeho obyvatel do života města? Mám na mysli zejména kulturní akce nejen pro místní, ale i pro návštěvníky.
V
Bystrém pracuje Měšťanská beseda, která vydává Bysterské listy. Pět let zde
pořádáme masopust. V létě zde probíhá country festival. Letos také proběhne
další ročník sympozia Wood Art – setkání sochařů pracujících se dřevem v rámci
kultury evropského venkova jehož součástí bude i výstava o dřevě a výstava
fotografií pana J. Dittricha.
Proběhne také několik výstav obrazů.
Největší kulturní akcí letošního roku pak budou ve dnech 22 - 23. května oslavy 100 let od otevření zdejší školy.
Zmínila jste akci Wood Art, která je součástí Cultural Village of Europe. Bystré je členem tohoto sdružení a v roce 2001 bylo jeho hostitelským městem. Můžete přiblížit o jakou jde organizaci a co je jejím posláním?
Náplní této organizace je sdružení evropských obcí na nepolitickém základě, které si tak předávají informace jak v zemích Evropy funguje rozvoj jednotlivých oblastí. Každý rok na jiné téma. Takže se například probíral rozvoj zemědělství, turistického ruchu, spolková činnost. Starostové si vyměňují zkušenosti z organizace a financování těchto aktivit. Občané zúčastněných obcí se navzájem navštěvují v rámci kulturních programů. Pro starosty jsou pak připraveny semináře. Důležitou součástí jsou také setkání dětí. V letošním roce je hostitelskou zemí Řecko, respektive ostrov Paxos a tématem je voda.
Tím jsme se dostali ke sdružování obcí. Domnívám se, že i pro rozvoj turistického ruchu je výhodná spolupráce více obcí v rámci regionu. Obec Bystré je členem několika mikroregionů. Nakolik je pro vás důležité fungování těchto sdružení?
Popravdě činnost těchto sdružení je dosud spíš formální. Máme však v letošním roce v plánu oživit činnost mikroregionu Svratecko křetínského trojúhelníku.
Myslíte tedy, že i při silné konkurenci, jakou Bystrému v cestovním ruchu dělají nedaleká Polička nebo hrad Svojanov má Bystré šanci stát se turistickým centrem?
Myslím, že ano. Bystré leží na křižovatce turistických i cykloturistických tras a má co návštěvníkům ukázat. Určitě máme „nastartováno“. Nyní je důležité tento trend udržet. Ještě mám představu, že by v Bystrém mohla vzniknout nějaká cyklostanice, která by poskytovala služby cyklistům. A jak jsem již řekla, důležité je dořešit ubytovací kapacity aby k nám návštěvníci nejen jezdili, ale i zůstávali.
Paní starostko děkuji vám za rozhovor
Závěrem přeji paní starostce a celému městu Bystré ať se jejich plány splní. Bystré skutečně stojí za návštěvu. Konečně v brzké době si jeho zajímavosti na stránkách Žďárských vrchů „projdeme“ podrobněji.
Odkazy k článku (otevírají se v novém okně)
www.bystre.cz
Interaktivní
mapa oblasti na e-vysocina.cz
Obec
Bystré na E-vysočina
Cultural Village of
Europe
Sponzoři článku
Cyklosport Stejskal Bystré
Poskytujeme všem cykloturistům odborný servis a pomoc při jejich cestách za krásami našeho kraje.Provádíme nejen opravy, ale také u nás zakoupíte vše potřebné pro cyklistiku - od jízdních kol po nezbytné doplňky. Najdete nás v Bystrém Na Podkově 52, telefon 605 126 497.
Hotel Vomočil Bystré
Hotel Vomočil leží přímo v centru město. Hotel je ideálním východiskem pro turistiku a cykloturistiku v okolí Bystrého. Kontakt: Na Podkově 76, 569 92 Bystré. Telefon 461 741 732 nebo 604 879 417. E-mail:vaclav.vomocil@worldonline.cz, www.vomocil.hotel-cz.com.