Žďárské vrchy o něco čistší

Za značné pozornosti medií a při nepřízni počasí se sešlo při nultém ročníku sice trochu recesistického, ale velmi užitečného „závodu“ sedm startujících, z toho jedna žena – již předem nositelka titulu PET WOMAN 2004.


Informace k článku
(otvírají se v novém okně) Stránky pořadatele
www.klubslunicko.cz

Po letmém startu vyrazily tři družstva na vybrané trasy. Vybaven velkým batohem a dvěma pytli jsme se těšil na hezkou vyjížďku byť v dešti a představoval jsem si, jak při té příležitosti posbíráme pytel plastových lahví. Velmi rychle jsem však z této představy vystřízlivěl. Místo jízdy spíš pochod a pytel se neuvěřitelně rychle plní, takže již po pěti kilometrech v Jiříkovicích musíme vyhledat kontejner abychom jej vyprázdnili.

Pokud jsme čekali že na polní cestě mezi Jiříkovicemi, Lhotkou a Počítkami si od pet lahví oddechneme opak byl pravdou. Kde se vzaly uprostřed polí? Vyhazují je traktoristé při hluboké orbě, nebo turisté když obdivují okolní přírodu? Netuším.

Na silnici mezi Počítkami a Skleným stačíme uklízet jen „naši“ stranu silnice a přesto si myslíme, že to budeme muset vzdát. Pytel v batohu je nacpaný a druhý plný pytel vezeme v ruce. Dostáváme se trochu do časové tísně a tak ve Skleném vyprazdňujeme rychle oba pytle a rozhodujeme se zkrátit trasu. Přesto ve spěchu stihneme mezi Vlachovicemi a hotelem Ski nasbírat polovinu pytle.

Další dvě skupiny sbírali mezi Koníkovem Odrancem a Studnicemi. Poctivě přivezli naplněné pytle až do cíle. Pohled na kola ověšená obrovskými vaky byl legrační. Méně legrační je odhad, že se účastníkům „závodu“ podařilo za necelé tři hodiny sesbírat asi 500 plastikových lahví a daleko větší množství se sebrat nepodařilo.

Můžeme jen doufat, že propagace nultého ročníku, která se opravdu podařila, přitáhne na další již oficiálně první ročník více startujících, kterým záleží na prostředí ve kterém žijí. A úplně nejlepší by bylo zjištění, že se jim při závodu vůbec nedařilo, protože prostě nikdo pet lahve v přírodě neodhazuje. Ale to už se vznáším moc vysoko v oblacích.