Opakované články II - Masožravá rostlina

Článek původně vyšel 9. 8. 2001Když se řekne masožravá rostlina, je téměř jisté, že si v první řadě vzpomenete na "Adélu", která ještě nevečeřela. Dovolím si vám představit masožravou rostlinu, s kterou se můžete setkat i ve Žďárských vrších. Možnost setkat se s masožravou rostlinou je pro mnoho z nás představa jistě vzrušující. Snad to nebude příliš velké zklamání, když vám prozradím, že zdejší masožravá rostlina dorůstá výšky maximálně 20 cm a svou kořist nelapá olistěnými ústy.

Informace k článku
(otvírají se v novém okně) Rosnatka na www.floracr.cz
Přírodní památka Pernovka

Na slatinách a rašeliništích, ale i na humózních písčinách vlhkých vřesovišť roste jedna z nejznámějších masožravých rostlin - rosnatka okrouhlolistá (Drosera rotundifolia). Jedná se vytrvalou rostlinu kvetoucí v červenci až srpnu. I když dorůstá jak již sem zmínil velikosti pouze 5 - 20 cm, její vzhled je zajímavý. Z přízemní růžice načervenalých listů vyrůstá dlouhý bezlistý stonek, který nese bílé květy. Zejména díky oněm listům, z nichž vyrůstají dlouze stopkaté červené žlázky, připomíná zmenšenou napodobeninu slavnější "Adély". Ony žlázky jsou lapacím "zařízením". Rostlina jimi vylučuje jako rosa lesknoucí se kapky tekutiny, jež obsahuje enzymatické látky rozkládající bílkoviny. Drobný hmyz, například mravenci, který se nechá zlákat, se díky tekutině přilepí k žlázkám a je postupně enzymy stráven.

Jedním z míst, kde můžete rosnatku okrouhlolistou spatřit je chráněné území Pernovka. Rašelinná louka v lese Ochoza poblíž hotelu Ski u Nového Města na Moravě. Vedle rosnatky zde můžete spatřit i další chráněné druhy rostlin, například vstavač májový. Pokud se za rosnatkou vypravíte, mějte na paměti, že každý váš krok může zničit některý exemplář z chráněných druhů rostlin nebo hmyzu a chovejte se prosím dle toho. Také vaše případná snaha odnést si rostlinu domů skončí jejím uhynutím, protože rosnatka potřebuje přísně specifické podmínky pro svůj život.