Sčítání zvěře

Uplynulé dva víkendy probíhalo na území kraje Vysočina sčítání zvěře. Každý člen mysliveckého sdružení prováděl sčítání ve svém úseku honitby. Spíše než celková čísla je zajímavý stav zvěře právě v jednom takovém konkrétním úseku, který si můžeme představit a popsat.

Informace k článku
(otvírají se v novém okně)

Odkazy na E-vysočina:
Interaktivní mapa
Obec Rokytno
Obec Studnice
Ubytování v okolí:
Hotel Rokytno
Chata Studnice

Milan Maša má se stará o úsek mezi Rokytnem a Studnicemi. Jedná se o cca 150 ha většinou otevřené krajiny pouze s malým lesíkem. Na jeho severním okraji však jeho "rajón" ohraničuje mohutný lesní masiv. Celé území leží v nadmořské výšce mezi 750 - 820 metry.

Jak říká pan Maša, každý správný myslivec svůj úsek zná a tak je takové sčítání víceméně formalita. A hned také přidává přehled zvěře v jeho úseku: 7 koroptví, 2 bažanti, 7 srnců, 2 zajíci, 2 lišky a v jednom z opuštěných lomů u Studnic žije jezevčí rodinka. Co určitě v tomto výčtu překvapí jsou jen dva zajíci, zvěř, která bývala tak hojná, je dnes opravdu poměrně vzácná. Ne beze smutku myslivec říká, že ještě v létě měl v revíru zajíce tři, ale jednoho porazilo auto. Dnes zajíce ani neloví, aby udržel alespoň stávající stav. Zato se velmi dobře daří liškám a srnčí zvěři. Na dotaz co černá zvěř, tedy divoká prasata, odpovídá, že v jeho úseku nežijí, ale často do něj zavítají z lesů kolem Pohledecké skály. Stejně tak jako další srnci a lišky.