Příroda se probouzí

I když se vrátila zima, jaro se blíží. Je to zejména slyšet, neboť se vrací a zahnizďuje stále víc ptáků. Jak potvrdil Jaromír Čejka z CHKO Žďárské vrchy i přes výkyvy počasí, vypadá, že je vše jak má být.

Z druhů, které běžně nepotkáme, se podle pana Čejky začaly ozývat výři. První letošní výprava za jinou sovou - sýčkem, sice úspěch nepřinesla, ale spíše to bylo způsobeno nepříznivým počasím, než-li tím, že by nebyli aktivní.
Podél Svratky se začal připravovat k prvnímu letošnímu hnízdění Skorec vodní (Cinclus cinclus), jediný pěvec, který je vázaný na vodu - umí dobře plavat i se potápět, což využívá při lovu vodního hmyzu a plžů. Potkáte jej zejména u peřejnatých úseků. Dorůstá 18 cm a poznáte jej podle nápadné bílé náprsenky.
Vzácnou byla lednová návšteva mořského racka Chaluhy příživné (Stercorarius parasiticus) v mokřadech řeky Svratky v okolí Milov.

Dalším z poslů jara jsou probouzející se stromy. Na některých stromech se dají zahlédnout již nalévající se pupeny. Jak napovídá název nadcházejícího měsíce, jedním z nejraněji probouzejících se stromů jsou břízy.

Proto až pojedete o víkendu na lyže, udělejte si přestávku u některé z mnoha skupin stromů nebo březových hájků. Pokud jezdíte na lyže pravidelně, určitě vám neunikne, jak zimní ticho vystřídalo intenzivní švitoření ptáků a čilý ruch ve větvích.

Tip: o našem ptactvu a jeho pozorování se mnoho informací dozvíte na výborných stránkách Českého rozhlasu www.rozhlas.cz/hlas