Snowkiting

V době psaní mého prvního článku o snowkitingu jsem netušila, že se s ním brzy setkám znovu. Náš šéfredaktor Tomáš mi jednoho dne zavolal, jestli se nechci podívat na lekci tohoto nového a čím dál víc oblíbeného sportu. Tak jsem jela. Zaparkovali jsme auto na Fryšavě za kostelem a vydali se na vrchol kopce.Cesta nebyla nijak příjemná, protože jsme se po kolena brodili ve sněhu. Ale nahoře to stálo za to. Nejenže jsme udělali spoustu pěkných fotek, ale na několik otázek týkajících se tohoto sportu mi odpověděl jeden z jezdců - Filip Ševčík.

Jak je snowkiting náročný a jak rychle se ho může člověk naučit?
Za předpokladu, že zvládáte lyže nebo snowboard, by zvládnutí základů tohoto sportu nemělo zabrat více než dva dny. To znamená, že jízda tam a zpět by neměla být problémem. To ale platí pouze při využití kiteschool. Samoukům to bude samozřejmě trvat déle.

Je u nás velký zájem o snowkiting?¨
Zájem je v poslední době opravdu veliký a dá se říct, že každým rokem mnohonásobně vzrůstá.

A v kterých zemích je tento sport nejpopulárnější?
Všude tam, kde je dostatek sněhu. Velmi populární je v severských zemích-Švédsku, Finsku a Norsku. Ale také ve Francii, Rakousku, Španělsku, Itálii, Německu, atd. Hnací silou snowkitingu je ale také překvapivě Česká republika, která je jako stvořená pro tento sport. Velký boom zažívá snowkiting také v USA a v Kanadě.

Kdo a kdy ho vymyslel?
Neřekl bych, že snowkiting je vymyšlen, spíš se vyvinul z kiteboardingu. V zemích, kde je opravdu zima je to náhražka za kiteboarding.

Je mezi vámi více lyžařů nebo prknářů?
Řekl bych, že poměr je 70:30 pro snowboard.

A co je podle vás lepší?
Každému vyhovuje něco jiného. Na začátky jsou určitě lepší lyže, na kterých máte větší stabilitu. Ti freestylově a freeridově zaměřenější rideři potom většinou používají snowboard.

Je tento sport bezpečný?
Snowkiting je jistě bezpečnější než kiteboarding. Do dnešního dne jsme nezaznamenali při snowkitingu žádné vážnější zranění.Rizikům předcházíme používáním vhodného materiálu s propracovanými bezpečnostními systémy. A samozřejmě odhadnutí vhodných povětrnostních podmínek je nutností. To vše by vás ale měli naučit ve snowkitové škole.

Co všechno se dá na kitu zvládnout a jaká je příbuznost snowboardových a snowkitingových triků? Jsou skoky lehčí s nebo bez padáku?
Při snowkitingu můžete dělat vše, na co si pomyslíte. Vysoké skoky, při nichž děláte různé rotace, rodea, s grabem i bez. Lety dlouhé i 30 sekund až minutu nejsou ničím neobvyklým. Vše je možné.V tomto směru je snowkiting bez limitů. Freeridový potenciál je obrovský, kite vás vytáhne i do velice prudkého kopce., kde ho můžete sbalit a dát si freeride dolů, do údolí. Neplatíte za vleky a nestojíte žádné fronty.

Je třeba mít speciální prkno nebo lyže nebo amatérovi stačí klasické?
Stačí klasické vybavení, jezdit se na to dá slušně. Kdo ale čeká od snowkitingu 100%, měl by jít do snowkitingu speciálu. Je to, jako byste hráli basket s fotbalovým míčem, taky to s ním jde.

Jak rychle se jezdí a jak vysoko skáče?
Můžete jezdit jak chcete, třeba krokem, ale není problém jet i 80km/hod. Se skoky je to podobné. Můžete vyskočit třeba metr, ale při dostatečném sklonu terénu není problém letět třeba ve dvacetimetrové výšce.Vše záleží na zkušenostech.

A kolik stojí slušné vybavení pro amatéra?
Slušná nová výbava se dá pořídit kolem dvaceti tisíc korun.Jsou tu různé firmy, které nabízejí vybavení. Vzhledem k bezpečnosti bych ale doporučil firmy Ozone, Flexifoil, Slingshot nebo North, zde je kvalita samozřejmostí. Také je možnost nákupu v bazaru, kde jsou nižší ceny. Musíte být ale obezřetní. Doporučil bych poradit se s někým, kdo tomu opravdu rozumí. Stačí napsat na www.snowkiting.cz nebo www.mushow.cz a určitě se vám dostane vyčerpávající odpovědi.

A jak probíhá výuka?
Tak nejdřív se musíte seznámit s větrnými podmínkami a samozřejmě také s jednotlivými díly kitu. Pak vám instruktoři objasní řešení krizových situací, poví vám něco o bezpečnosti, no a můžete přistoupit k praktické výuce - start, přistání, ovládání, stoupání proti větru, rychlá jízda, obraty.

Na kolika lokalitách v ČR se dá snowkiting provozovat?
ČR je pro tento sport jako stvořená. Množství rozlehlých plání, dostatek sněhu a větru. Dá se jezdit téměř všude. Všechny lokality jsou uvedeny na www.snowkiting.cz a stále se doplňují. Fryšava a okolí je jedním z nejlepších revírů pro tento větrný sport.

 

A nakonec ještě jedna informace. Od 21. ledna se na vybraných místech uskuteční velkolepá akce SNOWKITING SHOW. Na ní můžete vidět legendu tohoto sportu trojnásobného světového šampióna Big Guillauma Chastagnola, zvaného Chasta. Nejenže vám předvede své umění, ale podělí se s vámi i o své zkušenosti. A pokud budete mít zájem, můžete si snowkiting vyzkoušet i vy sami.
Vysočiny se týkají dny 21. a 22. leden, akce se bude konat kde jinde než na Fryšavě a začínat se bude každý den v deset hodin. Tak se přijďte podívat.