Bylo zahájeno druhé kolo soutěže o Strom Žďárských vrchů

Bylo zahájeno druhé kolo soutěže o Strom Žďárských vrchů

Soutěž připravená ve spolupráci Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy a Českého svazu ochránců přírody právě vrcholí. Veřejnost navrhla více než dvacet kandidátů. Většinou šlo o lípy, ale byly mezi nimi i dva duby, několik buků a dokonce i ovocné stromy.

Odborná komise vybrala z návrhů celkem deset stromů či stromořadí, které postoupily do druhého kola. „Jsou to kandidáti téměř z celého území Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy. Jde buď původní dřeviny, nebo takové, které se zde objevily při postupném osidlování krajiny člověkem,“ upřesňuje Jaromír Čejka ze Správy CHKO Žďárské vrchy.


Jako strom číslo jedna se do finále dostal dub na Jeníkovském kopci u Hlinska.

    Číslo dvě najdete také na Hlinecku. Jde o solitérní dub na Čertovině.

  Pod číslem tři se skrývá známá Lukasova lípa v Telecím.
 

Solitérní třešeň u Hlinska má číslo čtyři.

S číslem pět soutěží buk vypínající se nad Fryšávkou u Vříště.Šestka patří lípě u kapličky v Polničce.A sedmička zase skupině sedmi lip stojících u hřbitova ve Svatém Mikuláši.
 
Pod číslem osm je do soutěže zařazena hrušeň u Vortové.
 
Osmnácti lipám v Novém Městě na Moravě patří pořadové číslo devět.

Poslední ze stromů, který se dostal do finále, je lípa u kostela ve Žďáru nad Sázavou, hlasovat pro ni můžete pod číslem deset.

Podle Jaromíra Čejky je nejpravděpodobnějším favoritem Lukasova lípa v Telecím. Nejen že je to nejznámější strom této oblasti, ale navíc se k němu váže i zajímavá pověst.

Druhé kolo soutěže končí 22. června a hlasovat se dá několika způsoby. Jednak poštou na adresu ZO ČSOP, Brněnská 39, 591 01 Žďár nad Sázavou. Přímo z pohodlí svého domova můžete zaslat email na adresu (csopzdar@csopzdar.cz) nebo SMS na telefonní číslo 723 426 621. Další z možností je i vhození hlasovacího lístku do sběrného boxu u podatelny Správy CHKO, Brněnská 39, Žďár nad Sázavou.