Vítr "pomáhal" při kácení pro novou sjezdovku

Odlesňováním začaly přípravné práce pro vybudování nové sjezdovky na Harusově kopci u Nového Města na Moravě. Nová sjezdovka bude položena asi o 500 m severněji od stávající. Povede z vrcholu Harusova kopce ( 741 m n.m.) a její konec bude nedaleko lyžařského areálu u hotelu Ski ve výšce cca 640 m.n.m.

Další zdroje k článku
(otvírají se v novém okně) Info systém E-vysočina
Interaktivní mapa oblasti
Sjezdovka Harusův kopec
Externí www odkazy
Sjezdovka Harusův kopec

Sjezdovka povede od vrcholu Harusova kopce SV směrem, po první prudší pasáži přetne silnici do Jiříkovic a přes louku zvanou "Amerika" se dostanou lyžaři k silnici Nové Město - Vlachovice, asi 300 m od hotelu Ski, kde bude dolní stanice vleku.

Převýšení sjezdovky bude činit cca 110 m a celková délka dosáhne 750 m. Horní pasáž bude svým sklonem srovnatelná se stávající sjezdovkou, dolní bude pozvolnější. Sjezdovka však bude o asi 250 m delší a určitě bude patřit mezi nejdelší v regionu.Vývraty způsobené vychřicí Výstavba sjezdovky byla zahájena odlesňováním dolní partie. Na odkrytém lese se pak "vyřádil" vítr, který v některých prosincových dnech dosahoval rychlosti přes 100 km/h. První stromy mu padly za oběť před čtrnácti dny a další o uplynulém bouřlivém víkendu. Lesní dělníci však z této "pomoci" příliš radost nemají. Vývraty a propletené kmeny znamenají značné ztížení manipulace se dřevem.

Kmen v pravo patřil asi 120 letému stromu

Za pozornost také jistě stojí to, že v tomto lese byly vytěženy smrky, jejichž stáří odhadují lesníci na 120 let. Dřevo takto starých stromů prý sice není tolik ceněné jako dřevo stromů starých 30 a až 40 let, přesto však jejich mohutné kmeny budí úctu a je s podivem, že v takto obhospodařovaném a dostupném lese dokázaly uniknout pozornosti .