Kalamita na dálnici

Víkendové hrátky paní Zimy se nevyhnuly ani nejfrektovanější dálnici u nás, slavné D1. Celý víkend nás zlobilo husté sněžení, hlavní komplikace ale způsobil silný vítr. Tato kombinace je velkým problémem a většina řidičů ví, o čem je řeč.

Dopravní kolize se vyskytly ve většině bývalého Žďárského okresu (samozřejmě nejen tam), nejhorší situace ale byla na výše uvedené dálnici. Mezi 64 a 119 kilometrem došlo díky zapadlým kamiónům k blokaci dopravy a následně musela být dálnice v tomto úseku uzavřena, což se stalo podruhé v historii její existence.

Díky tomuto řešení došlo postupně k vyproštění vozidel a opětovnému zprůjezdnění, některá vozidla ale strávila na dálnici až šest hodin.

Dle informací Krajského úřadu Vysočina zmíněnou situaci zkomplikovala hlavně neukázněnost řidičů kamiónů. Zimní obutí na tyto vozidla je finančně dosti náročné, a proto se většina menších přepravců snaží bez zimních pneumatik obejít. Není to ale zrovna rozumné řešení. Takové vozidlo v případě nehody v důsledku nemožnosti zvládnout provoz na namrzlé či zasněžené vozovce způsobí mnohem větší škody jak svému majiteli, tak dalším účastníkům silničního provozu.

Proto v souvislosti s očekávanými intenzivními sněhovými přeháňkami a silným nárazovým větrem na Vysočině žádá krizový štáb kraje Vysočina všechny řidiče o následující:

1) aby vyjížděli pouze v nutných případech s auty vybavenými zimními pneumatikami, s dostatkem pohonných hmot (min. půl nádrže) a dalším zimním vybavením
2) aby důsledně respektovali případné pokyny příslušníku dopravní police a hasičů a jezdili s maximální opatrností a ohleduplností
3) řidiče na dálnici vyzýváme, aby v případě zastavení provozu na dálnici respektovali nutnost ponechání jednoho průjezdného volného pruhu.