Zemřel generál Rudolf Pernický

Dne 21. 12. zemřel v Ústřední vojenské nemocnici v Praze po dlouhé nemoci generál Rudolf Pernický. Pro čtenáře Žďárských vrchů není třeba představovat tuto jedinečnou osobnost, snad jen to, že byl významným bojovníkem proti fašismu a dodnes je v armádních kruzích uznávanou legendou.

Po únoru 1948 byl odsouzen k dvaceti letům vězení a k nuceným pracím v uranových dolech. Rehabilitace se dočkal až po roce 1989. Byl povýšen na generála a 28. října letošního roku obdržel z rukou prezidenta republiky, Václava Klause, vysoké státní vyznamenání-Řád bílého lva.

O jeho spojitosti s naším regionem jsme už psali. Můžeme jen připomenout, že se svým kolegou musel podniknout dlouhý pochod v prosincových mrazech Vysočinou. Následkem omrzlin měl velké zdravotní problémy s nohami, které ve spojitosti s dalšími chorobami vedly až k amputaci jedné končetiny a další zdravotní problémy jen navazovaly.

Generál Pernický prohrál svůj poslední boj – boj se smrtí, ale na jeho činy a velkou vnitřní sílu, se kterou zdolával všechny překážky nikdy nezapomeneme.