Poznejte s Vodomilem Zubří zemi (zastavení sedmé)

Rozhledna, jak už název napovídá, zaručuje skvělý rozhled do kraje. Většinou to ovšem až tak nezávisí na této vysoké stavbě, ale spíše na rozmarech počasí. Ani sebevyšší vrchol vám totiž nezaručí skvělou viditelnost.

I když Vysočina oplývá množstvím kopců a skal s nádhernými výhledy do okolí, přece jen i tady sem tam na nějakou rozhlednu narazíte. Pojďme si je alespoň trochu připomenout. Tak především Rosička. Byla postavena ve výšce 645 metrů nad mořem v rámci výstavby telekomunikačního stožáru pro Český mobil na vrcholu stejnojmenného kopce. Není první stavbou na tomto místě. Kdysi tu stával maják, který byl nahrazen dřevěnou rozhlednou. Dnešní podobu má věž od roku 2001.

 

Další vysokou stavbou na Vysočině je rozhledna Karasín. „Narodila“ se v roce 2002 a je tudíž nejmladší svého druhu v této lokalitě. Věž vysoká 28,2m stojí v nadmořské výšce 704 metrů nad mořem, je zajímavá také tím, že je zde zcela bezbariérový přístup.

 

A dostáváme se k poslední z trojice. Rozhledna, tyčící se na kopci zvaném Horní les, je naším i Vodomilovým turistickým cílem. Tento nejvyšší bod Svratecké hornatiny se nachází v katastru obce Rovečné.
 

Horní les byl už odedávna oblíbeným vyhlídkovým místem. Už v roce 1824 Císařský a královský vojenský zeměpisný ústav ve Vídni stabilizoval trigonometrický bod zdejší věže, jejíž plošina sloužila coby rozhledna. Rok 1918 zase přináší zajímavou pohlednici, na níž je vyobrazena rozhledna „Rakušanka“ „v Horním lesi“.
Věž, kterou zde naleznete dnes, byla postavena v roce 2001. Měří padesát devět metrů a na její vrchol se dostanete pouze tehdy, když zdoláte 201 schodů. Poněkud nepříjemný je samotný výstup v době, kdy fouká vítr. Méně otrlým připadá, že věž musí každou chvilku spadnout. Slabší povahy proto zůstávají raději dole.
 

Ovšem ten, kdo vytrvá a vyleze až na vrchol, určitě nebude litovat. Za pěkného počasí je z věže jedinečný výhled. V dálce je možné spatřit Praděd, Kralický Sněžník a dokonce i Krkonoše. Při zhoršené viditelnosti zahlédnete alespoň sousední rozhlednu Karasín, přehradu Vír, Harusův a Buchtův kopec a další zajímavá místa.


 

A ještě možná pár provozních informací. Rozhledna je turisticky přístupna od 15. dubna do 15. října. Dětem do šesti let je vstup zakázán.