Poznejte s Vodomilem Zubří zemi (zastavení šesté)

Protože je Vodomil bytost tak trochu pohádková, zavede nás tentokrát kam jinam, než do Pohádky. Velké písmeno je zde opravdu na místě, neboť se jedná o stejnojmennou hospůdku. Takže dnešní zastavení určitě nadchne děti i dospělé.

Hospůdku Pohádku najdete v obci Hluboké, která leží, jak se lze dočíst v Tenorově Vlastivědě moravské – Bystřický okres, „v hlubokém dolíku“. Má méně než čtyřicet stálých obyvatel, ale díky aktivitě Jitky Blaurockové, která zde před třemi lety vybudovala stylově zařízený hostinec s ubytováním pro patnáct osob, je tu mnohem živěji, než by se na první pohled mohlo zdát.

A co všechno je zde pro hosty a návštěvníky k dispozici? Podle majitelky cokoliv, co není standardní a komerční. Dát si tu můžete třeba chleba se sádlem nebo se škvarky, k mání jsou jitrnice, dršťková polévka, domácí tlačenka nebo tradiční a všude oblíbený gulášek. Naopak zde nenajdete nic ze sortimentu rychlého občerstvení typu Mac Donald. Zajít chuť si zde budete muset nechat i na hranolky a smažený sýr. Prostě tradiční vesnická kuchyně je vám k dispozici.
Nesmíte se ovšem zaleknout poněkud nestandardního jídelního a nápojového lístku, který odpovídá svéráznému humoru majitelky. K uhašení žízně si tu můžete dát třeba „americkou národní“. Vysvětlivka v závorce vás informuje o tom, že se jedná o coca colu. Taky si zde můžete objednat nealko pivo nazvané Pito-mec neboli chtělbychanemůžu. K mání je i tradiční tekutý chléb rozdělený na plnotučný, polotučný, odtučnělý, Černobyl a vývozní lahváč. Milovníkům kávy je nabízen třeba italský rozpustný nesmysl neboli Capuccino. Je-li libo něco ostřejšího, pak bych doporučovala oblíbeného „sprosťáka“ (rum tuzemský) nebo některou z dalších ohnivých vod. Pro fajnšmekry má majitelka v zásobě Hlibockou medovinu, Pernštejnský elixír nebo dokonce Elixír lásky.Ubytování je stejně pohádkové, jako všechno v této hospůdce. Najdete zde pokoj Šípkové Růženky, princezny na hrášku, Sněhurky, Gerdy a Káje a jejich Sněhového království, Červené Karkulky nebo dokonce Křišťálovou komnatu. Vše se zrodilo v bujné fantazii paní Blaurockové, která je vášnivou obdivovatelkou pohádek. Jak sama říká, jde o „nejkrásnější iluze, které můžeme mít doslova v každém věku. Při pohádkovém příběhu může člověk stále snít, ať je mu šest nebo šedesát“.
Když budete mít štěstí, podaří se vám do Pohádky dorazit v čase oslav. Slaví se tu například 25. únor, Valentýn, Moravskočeský víkend nebo také Nic. Vítaní jsou všichni obyčejní lidé a hlavně ti, kteří hledají ztracený čas.