Poznejte s Vodomilem Zubří zemi (zastavení třetí)

Jestliže vás cestování s Vodomilem zaujalo, pak právě u tohoto zastavení můžete vyzkoušet svou vytrvalost a soutěživost. 

Cílem je kostel sv. Václava ve Zvoli. Najít tento stavitelský skvost určitě problémem nebude. Pokud ovšem chcete razítko do své legitimace, pak je nutné dostavit se na kontaktní místo, kterým je místní prodejna Jednoty, v určitém čase. Od pondělí do pátku od šesté hodiny ranní do půl čtvrté odpoledne. V sobotu si budete muset trochu přivstat, protože otevřeno je pouze do půl desáté dopoledne. V neděli to raději ani nezkoušejte. Kostel sv. Václava si sice prohlédnout můžete, ale prodejna bude zavřená a razítka do legitimace se určitě nedočkáte.

 
 

 

Ale vraťme se k památce, kterou nám tentokrát nadšený turista Vodomil přichystal. Počátkem osmnáctého století byl tento původně středověký kostel ve značně zchátralém stavu. Přestavby se ujal jedinečný stavitel Jan Blažej Santini Aichl. I ve Zvoli, stejně jako na jiných místech, které zvelebil tento geniální barokní architekt, je znát jeho odpovědnost ke svěřenému úkolu, obdivuhodnou vytrvalost a pečlivost. Tyto vlastnosti provázely celou Santiniho tvorbu, ať už šlo o stavby pro církevní kruhy, kterých byla většina, či o hospodářské dvory nebo konírny. Žádnou ze svých zakázek nikdy nepodceňoval, ke každé přistupoval se stejnou profesionalitou.  

 

 

 
 

 

V letech 1713 – 1717 vytvořil ve Zvoli, malé vesničce na Vysočině, dílo, které svou originalitou a architektonickou čistotou udivuje dnešní návštěvníky stejně jako ty minulé. Kostel má půdorys řeckého kříže. Snad nejvíce každého na první pohled zaujme lucerna kupole ukončená svatováclavskou korunou, což je symbol, který připomíná komu je chrám zasvěcen.

 

A ještě jeden symbol není možné přehlédnout. Přestavba chrámu byla součástí celého komplexu úprav a dostaveb na území působnosti žďárského kláštera. Jejich hlavním organizátorem byl opat Václav Vejmluva, neúnavný zvelebitel jak žďárského kláštera, tak i mnoha dalších církevních staveb. Na vrcholu průčelního štítu je tedy umístěn jeho monogram – „W“.

 
 

  

 

 

No a něco o obci Zvole: První písemná zmínka pochází z roku 1307. Nachází se v nadmořské výšce 529 metrů a najdete zde kromě zmíněné památky a prodejny Jednoty i školu, poštu a hostinec.