Zelená hora letos uvítá více návštěvníků

Vysočina,  Žďár nad Sázavou Slavná památka UNESCO přitahuje neustále další a další návštěvníky. Všichni jsou zvědaví na dílo geniálního barokního architekta.    

V letošním roce uvažují památkáři i představitelé města o zřízení nových navigačních cedulí k památkám UNESCO a významným památkám kraje. To by usnadnilo návštěvníkům orientaci ve spletitých uličkách měst.

 

Podle informací ze žďárské radnice by měla být nejvýznamnější zdejší památka, tedy kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, pro veřejnost přístupna od 26. dubna. A protože jsou v letošním roce naplánovány opravy konventního kostela Nanebevzetí Panny Marie v areálu kláštera, budou od tohoto data i nedělní mše přesunuty na Zelenou horu.   

 

 

 

Velkým problémem bude tentokrát parkování. U samotné památky UNESCO nejsou parkovací místa a parkoviště u zámku, kde si mnozí návštěvníci doteď auta nechávali, bude kvůli nutné opravě nedalekého mostu uzavřeno. „Na problematiku parkování bychom chtěli upozornit i žďárské věřící, kteří se budou chtít zúčastnit nedělních bohoslužeb. Policie je nekompromisní a my nemáme šanci vůbec nějak zasáhnout. Cesta na Zelenou horu je soukromá a navíc je tam zákaz vjezdu“. Řekla k problematice parkování místostarostka Žďáru nad Sázavou Dagmar Zvěřinová. Jestliže tedy návštěvníci přijedou autem a budou chtít zaparkovat, doporučuje vedení města parkoviště u Pilské

nádrže nebo u fotbalového stadionu.

 

Zelená hora však nebude přitahovat návštěvníky pouze ve dne. I v nočních hodinách by měla být stále atraktivní a to zejména díky chystanému osvětlení. „Teď je řada na památkářích“, sdělila místostarostka. „Měli by dodělat vnitřní osvětlení, to znamená prosvětlení oken. V rámci dalších oprav by mělo být zavedeno osvětlení i do věžičky kostela.“

 

Kromě této aktivity čeká lokalitu ještě realizace zbrusu nového projektu. Ve spolupráci s Dr. Kinským by měla vzniknout „Santiniho vycházková trasa“ okolo Zelené hory. Její vznik však zatím závisí na tom, jak dalece bude město úspěšné při získávání finančních prostředků z dotačních programů kraje.

 
  

 

Poutní místo by mělo být v letních měsících pro veřejnost zcela přístupné a prohlídka by měla probíhat za přítomnosti průvodce, který nejen objasní historii památky UNESCO, ale zodpoví i všechny zvědavé otázky. Pokud by měli návštěvníci zájem prohlídnout si památku i mimo sezónu, je nutné kontaktovat správce Zelené hory a domluvit si mimořádnou prohlídku.