Po stopách Járy Cimrmana

Vysočina, Pohledec - Zubří Kdo by neznal vídeňského rodáka, českého dramatika, básníka, hudebníka, učitele, cestovatele, filozofa, vynálezce, kriminalistu, sportovce, prostě abnormálně nadaného Járu Cimrmana.              

Je zbytečné hovořit o všestranné osobnosti zneuznaného génia. Málokdo ovšem ví, že světoběžník Jára Cimrman zanechal svou stopu i u nás na Vysočině. Otisk jeho šlépěje svědčí o tom, že to byl opravdu „veliký muž“.

 Pokud byste se vydali hledat pomníček, který zde stojí na památku jeho přítomnosti, můžete vyzkoušet několik cest. Ovšem pozor! Rozhodně zde neplatí přísloví „všechny cesty vedou po stopách Járy Cimrmana“.

Výchozím bodem budiž vám proto obec Zubří, lépe řečeno rekreační středisko BVV u rybníka.  Nebo nedaleký Pohledec, tedy spíše první odbočka doprava poté, co vyjedete ze zmíněné obce a sjedete zdejší kopec zvaný „Pohledeďák“.

Hned u lesní cesty, která tyto body protíná, najdete stopu velikána. Pokud můžu radit, zvolte si jako výchozí bod Pohledec. Je to jednodušší. Vydáte-li se zmíněnou „pravou“ cestou, nemůžete pomník minout. Doporučuji ještě neustále sledovat levou stranu.

 Možná, že budete bloudit stejně jako my, když jsme se vydali pomníček hledat. Přiznávám, že směrem od Zubří jsme našli všechno možné, jen ne stopu Járy Cimrmana. Vyzkoušeli jsme několik cest, žádná ale nebyla ta pravá. Ale ani Cimrmanovo putování nebylo vždy lehké a tak jsme se, stejně jako on, nevzdali, ale šli jsme na to z druhé strany. Mistr by z nás měl určitě radost!