Poznejte s Vodomilem Zubří zemi (zastavení druhé)

Vysočina,  Žďárské vrchy  Opět se vydáme na zajímavou pouť s turistou Vodomilem. Cestou necestou poputujeme za dalšími krásami a zajímavostmi Zubří země.  

Zámky patří mezi naše historické památky. Obdivujeme jejich architekturu, fantazii a um dávných stavitelů, kameníků, sochařů a dalších řemeslníků a umělců. Prozrazují nám dávná tajemství a přibližují život svých pradávných obyvatel.

 

Bystřicko sice má také pár menších zámečků, ty ovšem neplní reprezentační funkci. Už kdysi byly jejich prostory využívány čistě účelově buď jako škola, což je případ sídla Mitrovských v Dolní Rožínce, nebo coby domov důchodců, na který byl předělán zámek v Mitrově.

 

Naším dnešním cílem je také zámek. Je turisticky atraktivní, i když nikdy nebyl šlechtickým sídlem. A také není historickou památkou, ačkoliv pokročilý věk mu nemůžeme upřít.

 

 

 

Už při pohledu na pochmurnou a hrozivou stavbu přeběhne leckomu mráz po zádech. I tajemné jméno – Draxmoor – navodí spíše přítomnost slavného hraběte Drákuly než něžných dam a galantních kavalírů.

 
 

 

 
 

 

Budovu bývalé sýpky, která stála opuštěna a ponechána svému osudu, nechal přestavět majitel nedalekého westernového městečka Libor Šikl. A co vše se za branou strašidelného zámku skrývá? Šestimetrový drak, hřbitov s otvírajícími se hroby, pramen živé vody, chaloupka na kuřích nožkách, starobylý jarmark, rytíři, ježibaby – to vše je zde k mání. Velikou atrakcí je také 3D kino, které dokáže promítat dva obrazy současně, čímž vzniká dojem plastičnosti obrazu. Diváci, kterým jsou zapůjčeny speciální brýle, získávají dokonalou iluzi trojrozměrné projekce.

 

 

 

 
 

 

Co všechno však bude pro návštěvníky připraveno na tuto turistickou sezónu, to je prozatím zahaleno tajemstvím. Majitel strašidelného zámku ale zaručeně slibuje neustálou změnu, aby se turisté měli neustále na co těšit.

 
 

 

A nakonec nám zbývá snad už jen uvést místo našeho druhého turistického cíle, ve kterém můžete obdržet razítko Vodomila do své legitimace. Strašidelný zámek Draxmoor najdete v Dolní Rožínce a věřte, že jej rozhodně nemůžete přehlédnout.