Nevíte, kam na dovolenou?

Nejčastější odpovědí na otázku „kam na dovolenou“ je samozřejmě Chorvatsko. Většinu to táhne na jih, za teplem a za sluníčkem.    

Ale slunce, teplo a voda se dá najít i jinde. Co třeba zkusit sever. Nemám na mysli zrovna Severní ledový oceán, v tomto případě je lepší spokojit se pro začátek s něčím menším a navštívit například nějaké to jezero. V Polsku je takových příjemných jezer spousta. Dvě z nich najdete asi třicet kilometrů od hraničního přechodu Zlaté Hory, asi pět minut jízdy od polského města Nysa.

 

 

 

Jedná se o jezera Nyskie a Otmuchowskie. Druhé jmenované je obklopeno soukromými plážemi, takže je zde běžný turista bez šancí na koupání. Zato jezero Nyskie (zvané též Glebinowskie) je přímo turistickým rájem. Písčitá pláž, drobné vlnky na hladině, panoráma Jeseníků na obzoru a navíc nepřeberné množství vodních sportů.

 

 

 

 

 

 

 
 

 

 

 

Jezero jako takové je zde poměrně krátce. Bylo vybudováno až v roce 1971 a rozprostírá se na ploše 2040ha. Dlouhé je 2,3km, široké 2km a hluboké 6m. Rozhodně se nedejte zmást tím, že leží na severu. I když je vám ve Zlatých Horách chladněji, je u jezera (samozřejmě jen v letních měsících) teplo a příjemná voda na koupání.

 

 

 

 

 

 

 

Pokud se rozhodnete strávit dovolenou u polského jezera, nezapomeňte si vyměnit pár zlotých na vodní radovánky. Pro romantiky je tu připravena výletní loď, plachetnice či malá loďka s vesly a pro ty zdatnější šlapadla. Adrenalin vám pozvednou různá nafukovací plavidla tažená motorovým člunem nebo projížďka na vodním skútru.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Děti si dokonale vyhrají na písčité pláži, ty větší uvítají tobogán a obří trampolínu. Maminky nemusí mít o své ratolesti strach, protože pláž je hlídaná svalnatými plavčíky, jejichž ostřížímu zraku neunikne žádný malý dareba, který by se chtěl nepozorovaně pustit za povolenou hranici.   

 

 

 

Dovolená u moře v Chorvatsku je určitě skvělá, ale ani sever rozhodně není k zahození. Nakonec je vlastně jedno, kde chvíle volna trávíte, mnohem důležitější je s kým. Když jste s lidmi, se kterými si máte stále co říct, je vám s nimi dobře a nechybí jim humor, pak máte téměř stoprocentní jistotu, že strávíte prima dovolenou třeba na severním pólu.