Nejen u Podivína jsou podivné stavby

Není to tak dávno co jsem psala o umělé zřícenině, Janově hradě, jenž se nachází nedaleko obce Podivín. Tehdy jsem si myslela, že je to rarita, která se hned tak nevidí. Ale opak je pravdou.

 

I na Vysočině máme takovouto umělou zříceninu. Pravda, mnohem menší, ale také zajímavou. Ví o ní jen málokdo a nedostává se jí zdaleka takové pozornosti, jako Janově hradu. Kromě toho o ní nikdo nejeví větší zájem a tak pomalu chátrá.

V době, kdy mi tuto umělou zříceninu historik Jaroslav Sadílek ukazoval, byla již dokonale zarostlá smrkovým lesem, takže ti, kdo o ní neví, ji ani nenajdou. Příšeří lesa jí dodává nádech tajemnosti, v její blízkosti máte i trochu obavy, co všechno vás tu může potkat. Trochu vám běhá mráz po zádech, posloucháte zvuky z lesa a na zříceninu zhlížíte s posvátnou úctou.

Přitom byla postavena spíše jako romantická kulisa pro výlety panstva z dolnorožíneckého zámku a jejich hosty. V době největší slávy prý byly její výklenky navíc zdobené soškami, které si dnes musíte jen představovat. Najdete ji v lese zvaném Jíviny, který se nachází mezi Dolní Rožínkou a Horními Rozsíčkami.

Nápad postavit si umělou zříceninu se zrodil v hlavě hraběte Jana Nepomuka Mitrovského. Tomu tehdy patřilo panství v Dolní Rožínce, kde také měli své sídlo. Zámek pochází z 16. století, ale současná podoba je z roku 1808, kdy vyhořel a byl znovu postaven. Dnes je z tohoto kdysi honosného a vznešeného sídla škola pro děti.

Jan Nepomuk Mitrovský byl zřejmě milovník krásy a umění. Nejenže založil u zámku anglický park, ale také nechal vybudovat spoustu menších staveb, jednou z nich je i umělá zřícenina. Ke všem stavbám vedly cesty se stromořadím. Jedna z těchto alejí by vás dovedla i do nedalekého lesoparku, zvaného Templ.

Cesta už od zámku bohužel nevede, ale když se vydáte směrem k bývalým státním statkům, pak na její pozůstatky narazíte. I lesopark Templ doposud stojí a v něm jsou i další stavby, vybudované pod bdělým dohledem hraběte Mitrovského. Nejzajímavější z nich je egyptský obelisk, který se tyčí mezi listnatými stromy a pak také klasicistní kaple s hrobkou Jana Nepomuka.

Lesopark Templ si při návštěvě Dolní Rožínky určitě prohlédněte. Je v něm ticho, klid, nádherné stavby a lavičky, které vás přímo vybízejí k odpočinku. A vašemu zájmu určitě neunikne ani zámek, který je dobře viditelný i z hlavní silnice. Umělou zříceninu ale asi nenajdete. Vždyť ani někteří z místních o její existenci neví, což je docela škoda. Co by tomu asi říkal Jan Nepomuk?