Cvilínská rozhledna

Tuto rozhlednu ve Žďárských vrších nenajdete, i kdybyste se sebevíc snažili. Pokud se přece jen chcete na ni podívat, musíte se vydat poněkud severněji a dojet až do slezského města Krnova.

 

 

 

Krnov leží na soutoku dvou řek Opavy a Opavice, v těsné blízkosti hranice s Polskem. Má dvacet šest tisíc obyvatel a podle archeologických nálezů bylo místo, kde se město rozkládá osídleno již ve starší době kamenné.

Ale vraťme se k Cvilínské rozhledně. Tu rozhodně nemůžete přehlédnout. Byla postavena na kopci Cvilíně v prvních letech dvacátého století. Na žádost Moravsko-slezského sudetského horského spolku ji vyprojektoval architekt a stavitel Ernst Latzel. Při slavnostním otevření, které se konalo 11. června 1903, byla pojmenována jako Liechtennsteinova, ale tento název pomalu upadl v zapomenutí. Místní jí časem začali říkat podle 436metrů vysokého kopce, na kterém stojí - Cvilínská.

Původní rozhledna byla o něco vyšší, než ta současná. Měřila 35 metrů, dnes už má jenom 29 metrů. Soudobá rozhledna je už ochuzena o boční věžičku, která se tyčila nad vyhlídkovou plošinou. Z té byl prý kdysi ještě lepší rozhled. Po válce, kdy byla na rozhledně provedena rozsáhlá rekonstrukce, byla věžička odstraněna.

Výhled z dnešní Cvilínské rozhledny je opravdu jedinečný. Město Krnov před vámi leží jako na dlani, na jedné straně se majestátně zvedají Jeseníky s nejvyšší horou Pradědem, na straně druhé se rozkládají polské roviny. Přehlédnout nemůžete ani nedaleký Petrův rybník zvaný též Balaton.

Takže pokud se někdy zatouláte do Krnova, nenechte si ujít Cvilínskou rozhlednu. Čeká vás nádherný výhled i příjemná procházka po zalesněném kopci Cvilíně.