Sedím u internetu, prolezám své oblíbené stránky a tu ejhle, na lezcovi koukam na článek o vyhrožování CHKO Labské pískovce postihováním používání magnezia na skalách. U nás na Vysočině je to také zakázané, jen nechápu, proč.
V čem ohrožuje přírodu? Dále úplně nesmyslná kampaň za zbourání studnických stožárů. V čem ničí přírodu? Kamarád si dělá podkrovní byt, na jednom místě chce mít verandu. Nic k domu nepřistavuje, jen zmenšil střechu. Dům stojí uprostřed vesnice. Ochranáři verandu nechtějí povolit, z důvodu narušení krajinného rázu. Do lesa nesmíte na horském kole a pak sse tedy pěšky projdete lesem a běžně potkáte těžkou techniku.
Zdají se vám tyto příklady jako nesmysl? Mě také, ale bohužel je to realita. A tak sedím a premýšlím a čím víc přemýšlím, docházím k závěru, že politika ochránců přírody je jen o zákazech. Ale také jen pro ty, co jsou nejjednoduššeji postižitelní, obyčejné lidi. S těžařskou lobby se nějak moc nebojuje. Jak to asi dopadne? Budem muset chodit sportovat do fitness a krytejch hal, zatímco se po lese budou prohánět těžařské stroje a jediní mocní ochranáři, kteří si budou libovat, jak ochránili přírodu od těch otravnejch cyklistů, lyžařů, horolezců, vodáků a vůbec všech? A budou se poplácávat po ramenou jak nám zachovali lesy pro další generace, které je bohužel uvidí jen přes plexisklo?
Nemáte pocit, že ochrana přírody by měla vypadat úplně jinak? Že by to v první řadě měla bejt výchova lidí k úctě k matce přírodě? Pustit lidi do lesů a ukazovat, jak funguje ekosystém. Spolupracovat s projektanty, průmyslníky a hledat kompromis pro stavby, aby co nejméně ovlivnily okolní krajinu a ne jen nesmyslně zakazovat a blokovat stavby a činnosti, bez kterých se bohužel už dnešní společnost neobejde.
Je to taky na nás, běžných návštěvnících. Za prvé se musíme začít chovat sami k přírodě slušně, ale na druhou stranu, dát ochranářům najevo, že jejich nesmyslné zákazy jsou k ničemu a nic neřeší, že si pouze lžou do vlastní kapsy, jen proto, aby měli čárku, že něco dělají.
Tomáš Neuman