Mistrovství Evropy veteránů v cyklistice bude ve Žďářu nad Sázavou

V roce 2007 bude ve Žďáře nad Sázavou poslední červnový víkend patřit významnému cyklistickému závodu, Mistrovství Evropy veteránů v cyklistice nazývané též Masters.

Uspořádat tento závod v tomto městě se podařilo hlavně díky dlouholetým kontaktům na Pavla Doležela, který byl třináct let ředitelem Závodu Míru. ME veteránů má město přiklepnuto na dobu šesti let, takže až do roku 2012 bude podle Milana Plocka, technického ředitele závodu, centrem evropské veteránské cyklistiky.

Tato významná akce určitě přispěje ke zviditelnění nejen samotného města, ale také kraje Vysočina. I proto přislíbili starosta Žďáru Jaromír Brychta a hejtman kraje Miloš Vystrčil organizátorům akce finanční podporu.

O tuto světově významnou soutěž mělo zájem i Holandsko. O to, že bude nakonec uskutečněna ve Žďáru nad Sázavou, se zasloužili především pánové Doležel, Holeček a Plocek. Posledně jmenovaný je již zkušeným organizátorem cyklistických závodů, od roku 1997 se například pod jeho vedením jezdí závod Rovner Vysočina. Velmi dobrá je v našem kraji i spolupráce s dopravci a policií, což také nemálo přispělo k rozhodnutí o místě konání závodu.

Organizátoři očekávají, že startovat v ME Masters bude 600-650 závodníků. Když k tomu připočítáme doprovod, hosty a zahraniční diváky, bude nutné ubytovat asi 1500 lidí. Proto organizátoři kontaktovali veškerá ubytovací zařízení nejen ve Žďáře nad Sázavou, Novém Městě na Moravě, ale také v okolních obcích.

Závod, který vypukne v příštím roce, bude tak trochu průkopnický. Zatím ještě není jasné, kdo z cyklistické elity se ho zúčastní. Kategorie Masters začínají od třiceti let a jsou rozděleny po pěti letech. Zatím se uvažuje o devíti kategoriích mužů, v případě žen by mělo být kategorií šest. Tratě už jsou také dopředu stanoveny. Pokud se nic nezmění, pojede se ve čtvrtek 28. 6. časovka na 22,2km a to přímo ze Žďáru z ulice Brodské do Nových Dvorů a zpět. Silniční závod jednotlivců s hromadným startem pak bude po všechny tři dny stejný a délky tratí budou stanoveny podle jednotlivých kategorií. Startovat se v pátek bude ze žďárského náměstí a závodníci projedou vesnicemi Vysoké, Počítky, Sklené, Tři Studně, Vlachovice, pak okrajem Nového Města na Motavě, Radňovicemi a cíl je bude čekat opět ve Žďáře na ulici Studentská.

Věřme, že organizátory nezradí ani počasí a že se zahraniční i naši závodníci nezaleknou náročnosti plánované tratě.