Na vesnicích jsou lidé aktivnější

Místní části měst – to jsou menší či větší vesničky bez vlastní samosprávy, které jsou připojeny k větším městům. Ta by se o ně měla starat a spravovat je, neboť část peněz, které jdou do městských kas, pochází právě z těchto obcí.

 

Většinou si ale tyto obce žijí ještě vlastním životem. Nečekají na podporu svých „mateřských“ měst, ale starají se sami o to, aby právě ta jejich vesnička byla co nejkrásnější a aby se jim tady žilo co nejlépe.

Bratrušín je místní částí Bystřice nad Pernštejnem. „Na jaře se tam občanům povedla krásná věc, vysadili takzvanou „Sousedkou álej“. Sešlo se tu deset místních občanů a vysázeli podél silnice spojující Bratrušín a Věchnov zhruba padesát stromů,“ pochvaluje si aktivitu obyvatel Bratrušína místostarosta Bystřice nad Pernštejnem Josef Vojta.

Bratrušínští spojili v tomto případě příjemné s užitečným, protože převážná většina vysázených stromů jsou slivoně, z jejíchž plodů se dá vyrobit příjemně vonící a v krku pálící opojná tekutina.

„Velmi se mi líbí, že na místních částech jsou občané schopni se ještě domluvit a brigádnicky něco udělat. Snažíme se jejich činnost podporovat. Ve městě samotném to není,“ chválí aktivitu obyvatel vesnic Josef Vojta.

V Bratrušíně ale nevysázeli pouze „pár“ stromů. „Vybudovali tu nádherný tenisový kurt, obětovali na to strašnou spoustu brigádnických hodin. Město jim sice při spělo třemi sty padesáti tisíci korunami, ale brigádnické hodiny tu udělaly hrozně moc, protože většina práce šla na vrub místní samosprávy a zdejších občanů,“ uznává bystřický místostarosta.

Lidé na vesnicích k sobě měli vždycky blíž. Snad proto jsou dodnes schopni domluvy. A také ví, že nestačí jen natahovat ruce. Když něco chtějí, musí se o to zasloužit.