Svou sílu, odvahu a dovednost si můžete vyzkoušet v novém lanovém centru

Majitelé penzionu Pegas ve Třech Studních se rozhodli zpříjemnit svým hostům a návštěvníkům jejich pobyt novou atrakcí. Vybudovali nedaleko penzionu lanové centrum i horolezeckou stěnu.

Nedalo mi to, abych se tam nezajela podívat. Lanové centrum i horolezecká stěna jsou umístěny v pěkném prostředí na kraji lesa a přímo lákají k tomu, abyste si zde vyzkoušeli svou sílu a obratnost.

O všem, co se centra týká, jsem si povídala s paní Věrou Vaňkátovou, která spolu s manželem penzion vlastní.

Lanová centra teď u nás rostou jako houby po dešti. Koho to u vás napadlo, pořídit k penzionu takovouto atrakci?
Napadlo to manžela, protože on je sportovně založený, já jsem spíš sportovní antitalent. A pak také hlavně hosty. Jezdí nám sem různé firmy a někteří hosté si v lesích uvazovali lana na stromy. To se samozřejmě nelíbilo majitelům lesa. Tak jsme si řekli, že si postavíme něco tady u nás. Za prvé to bude v našem parku, v našem areálu a za druhé to bude pod kontrolou. Sice to tam stavěli odborníci, ale stejně s tím majitelé lesa nesouhlasili a měli k tomu výhrady. Takže jsme se rozhodli pro vlastní lanové centrum.

Vy kromě toho lanového centra budete mít i horolezeckou stěnu..
Horolezecká stěna už tam je. Má pět stupňů obtížnosti. To lanové centrum, to jsou vlastně překážky v rozmezí od 8 do 10m nad zemí. Všechny překážky jsou jištěné a samozřejmě nemůže se tam pohybovat nikdo, kdo by nebyl zajištěný a všechno je pod dozorem proškolených instruktorů.

A instruktor musí být vždy přítomný?
Samozřejmě. Musíte mít několik instruktorů. My jich máme pět, všichni jsou proškoleni.

Instruktoři musí mít nějaké speciální zkoušky?
Musí. Certifikáty vystavuje Fakulta tělesné výchovy a sportu v Praze. Nám proškolili instruktory a zároveň jim vydali certifikáty. Tito lidé musí být fyzicky zdatní, musí být na tom psychicky dobře, musí umět komunikovat se zákazníkem, aby ho neodpudili, ale naopak povzbudili a motivovali. A ještě musí být bezúhonní a mít čistý trestní rejstřík.

Ty zkoušky jsou určitě velice náročné, jak dlouho trvá příprava?
Školili se tři dny, další tři dny to tu testovali. Ale tyto zkoušky nejsou na celý život, po půl roce musí být zase další přezkoušení.

Já když jsem se byla podívat na lanové centrum v Bystřici, tak tam nabízeli různé varianty, například pro skupiny nebo pro jednotlivce a různé druhy cest. Máte to taky nějak rozdělené?
Máme. Je to rozdělené jak na rekreaci, to znamená pro individuální turisty, pak pro školy, mělo by to být součástí sportovních aktivit škol. Pak to je také zaměřené na firmy a pak bychom sem chtěli dovést taky hasiče, policii, prostě záchranné sbory. Horská služba už také projevila zájem, že by tu cvičila své lidi. Tam se cvičí nejenom ta fyzická kondice, ale hlavně ta psychická. A taky odolnost. Můžete si zde prověřit, kde máte své hranice.

A také se určitě naučí i vzájemné spolupráci, pokud cvičí ve skupinkách...
Ano. Tam jsou překážky, které třeba musíte zdolávat ve dvou. No a když spolu ti lidé nebudou mluvit, tak je nemůžou zdolat.

Bude to volně přístupné veřejnosti?
Veřejnosti je to přístupné na telefonickou objednávku, protože ty instruktory tady nemáme jako stálé zaměstnance. Oni jsou na telefonu jako externí spolupracovníci a podle potřeby dojedou. Takže zákazníci si zavolají, řeknou si, co tu chtějí provozovat, kolik jich tu bude a tak dále. A podle toho jim pak domluvíme termín.

Jak je zajištěna bezpečnost?
To je všechno součástí našeho komplexního balíčku služeb. Všechno zajišťujeme my, to znamená helmy, úvazky, atd. Máme všechno. Dokonce máme i svoje oblečení, to znamená, že když si někdo nebude chtít špinit svou bundu, tak si může půjčit naši. A nejen bundu, ale také kalhoty a rukavice budeme půjčovat. Jen boty bude muset mít každý svoje.
Samozřejmě že neodpovídáme za zdravotní stav každého zájemce. Záleží na jeho uvážení, každý musí sám vědět, kde má hranice a jak je na tom se zdravím. Budeme mít provozní řád, který bude muset každý zájemce podepsat.

Požadujete nějakou sportovní, speciální obuv?
Záleží na tom v čem je člověk zvyklý chodit. Nedávno jsem byla ve Vysokých Tatrách a tam šla paní na Téryho chatu v nějakých takových pomalu lodičkách. Takže každý podle vlastního uvážení.

Každého bude určitě zajímat cena....
Ceny teď zpracovává manžel a po druhém září by měly být vyvěšeny na internetu na stránkách penzionu Pegas. Já je zatím neznám, bude to odstupňované pro školy, pro firmy, pro záchranný systém, tedy policii a hasiče a bude záležet i na tom, jak tady budou dlouho, kolik budou potřebovat instruktorů, zda si od nás půjčí i kompletní vybavení včetně oblečení, atd.

A kdyby se objednal jednotlivec, tak jste i pro tuto jednu osobu schopni zajistit individuální program?
Samozřejmě.

Budete mít nějaké limity, třeba věkové?
Malé děti tam být určitě nemohou. Tak od devíti let už to dítě trochu víc chápe, co má dělat a co se po něm přesně chce a také už má tu potřebnou výšku. Mladší určitě ne. Děti musí být samozřejmě v doprovodu dospělých.
Také se zde nebude smět konzumovat alkohol, do areálu nesmí psi a tak podobně.

A otevírací doba?
Ten provoz tu bude od osmi do osmi.

Bude areál přístupný i v zimním období?
Podle požadavků. Pokud si někdo troufne na tom lézt i v zimě, není problém. Ta lana jsou dělaná i na zimu.

Máte plány na nějaké další rozšíření?
Zrovna teď začínáme přistavovat k penzionu další křídlo, kde by měla být relaxační vana, sauna a víceúčelová místnost.

Takže co všechno budete moci hostům nabídnout?
Lanové centrum, volejbalové hřiště, půjčovnu kol, tenis, půjčovnu běžek a sportovního náčiní a budoucnu i relaxační vanu pro čtyři osoby, saunu a cvičící místnost.

Jak sami vidíte, možnosti sportovního vyžití jsou v areálu penzionu Pegas veliké. Uspokojí zde snad každého návštěvníka. A jestliže nejste natolik fyzicky zdatní ani sportovně založení, můžete se vydat na příjemné procházky lesem a těšit se pohledem na nádhernou přírodu, která je všude kolem.