Skoky na lyžích

Republikové klasifikační závody ve skocích na lyžích a severské kombinaci jste mohli vidět v sobotu a v neděli v Novém Městě na Moravě ve skokanském areálu Šibenice. Byl to vůbec první závod na nově zrekonstruovaných můstcích K-28 a K-53.

Peníze na rekonstrukci byly získány díky akci Bílá stopa. Došlo k prodloužení nájezdu, na dopadech byla položená finská umělá hmota, byl vybudován vlastní zdroj vody pro letní zavlažování a zimní zasněžování. Na jaře by měla být dokončena tribuna pro rozhodčí stylu a zázemí pro závodníky - buňky v prostoru dojezdu. Také by sem měl být konečně doveden elektrický proud, který bude pohánět veškerou potřebnou techniku. Elektrika je prozatím velkým problémem Šibenice, nejdříve se svítívalo svíčkami a petrolejkami, pak agregátem, který také nebyl ideálním řešením a občas stávkoval.

Závodů se zúčastnilo 71 závodníků z devíti sportovních klubů, mezi nimi i členové novoměstského Sportovního klubu, z nichž Petr Kutal a Tomáš Vambera budou zastupovat Nové Město na Mistrovství světa juniorů.

O skocích na lyžích a nejen o nich si se mnou povídal Zdeněk Gabriel z Nového Města na Moravě:

Co to tu vlastně dnes pořádáte za akci?
Je to klasifikační závod ve skoku na lyžích a severské kombinaci, teď momentálně je to jenom skok, protože severská kombinace byla včera, to znamená skok a běh.

Jaké kategorie se toho účastní?
Je to žactvo, od deseti let až do mladšího dorostu. Včera tu skákali mladší dorostenci, dnes skáčou jenom žáci.

Odkud jsou závodníci?
Máme tu zastoupenou celou republiku, máme tady kompletní sestavy z Rožnova, z Frenštátu, z Harachova a z dalších míst.

Většinou skáčou kluci?
Většinou kluci ale máme tu i dvě děvčata. . Jednou z nich je Vlaďka Pustková, která jede teď na Mistrovství světa.

A co říká na nově zrekonstruovaný skokanský můstek pan Zdeněk Remza, který trénoval i legendárního Jiřího Rašku a v současné době působí jako trenér mládeže v Lomnici nad Popelkou?
Jsou velmi hezky udělané, myslím si, že se Nové Město konečně zmohlo na odpovídající můstky, aby nemuseli jezdit novoměstští trénovat někam do Čech nebo do Frenštátu pod Radhoštěm.. To znamená, že pro rozvoj toho skoku na novoměstsku je to veliké plus.
Závody jsou také velmi pěkné, dobře organizované a hlavně co k tomu přispělo, to je počasí.

A vy jste tu dnes se svými svěřenci?
Jsem tady se svými svěřenci, vyhráli mi ti nejmenší.

Kolik roků mají ti malí?
Ročníky 96, 97 a 98.

A máte v družstvu jenom kluky nebo i holky?
Jenom kluky. Měl jsem i holku, ale ta toho nechala.

V letošním roce se sice žádné další významnější akce v areálu Šibenice neplánují, ale koncem května by zde měly být tzv. otvírací závody, na kterých by diváci měli vidět všechny juniorské reprezentanty.